LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Febuxostat Aurovitas (Febuxostat)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Febuxostat Aurovitas (Rp) tabletki powlekane 80 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,72
0,00
Cena
100% (zł):
33,86
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Febuxostat Aurovitas (Rp) tabletki powlekane 120 mg 28 szt.
Refundacja
30% / 50%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
28,72 / 34,79
0,00
Cena
100% (zł):
49,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Febuxostat Aurovitas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Febuxostat Aurovitas?

Lek Febuxostat Aurovitas jest dostępny w postaci tabletek (2 dawki), na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 80 mg lub 120 mg febuksostatu. Lek zawiera laktozę - w przypadku stwierdzonej nietolerancji niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Febuxostat Aurovitas?

Febuksostat ogranicza powstawanie kwasu moczowego poprzez blokowanie enzymu o nazwie oksygenaza ksantyny, który jest niezbędny do wytwarzania kwasu moczowego w organizmie.

Kiedy stosować lek Febuxostat Aurovitas?

Lek Febuxostat Aurovitas (obie dawki) jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu dny moczanowej, która wiąże się z występowaniem nadmiaru kwasu moczowego w organizmie (hiperurykemią) - lek stosuje się u pacjentów, u których występują już objawy gromadzenia się kryształów kwasu moczowego wewnątrz oraz wokół stawów i nerek.
Lek Febuxostat Aurovitas (dawka 120 mg) jest również stosowany w leczeniu i zapobieganiu wysokiemu stężeniu kwasu moczowego we krwi u osób dorosłych z nowotworami krwi podczas rozpoczynania chemioterapii, u których występuje ryzyko wystąpienia zespołu rozpadu komórek nowotworowych.

Jak stosować lek Febuxostat Aurovitas?

Dawkę leku Febuxostat Aurovitas w każdym wskazaniu oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet w przypadku lepszego samopoczucia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Febuxostat Aurovitas?

W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć niezwłocznie, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki - w tym przypadku należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Febuxostat Aurovitas nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (febuksostat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Febuxostat Aurovitas nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Febuxostat Aurovitas?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Febuxostat Aurovitas lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz dokona analizy przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz określi terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia i objawów choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Jeśli u pacjenta występuje napad dny moczanowej przed pierwszym rozpoczęciem leczenia lekiem Febuxostat Aurovitas, należy odczekać aż napad dny osłabnie. Należy kontynuować przyjmowanie leku Febuxostat Aurovitas, jeśli u pacjenta wystąpi zaostrzenie dny moczanowej w trakcie leczenia. W leczeniu dny moczanowej lek Febuxostat Aurovitas należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej. Przed rozpoczęciem leczenia, a następnie okresowo w czasie jego trwania, u pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu oceny czynności wątroby. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Febuxostat Aurovitas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Febuxostat Aurovitas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Febuxostat Aurovitas nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Febuxostat Aurovitas?

Działania niepożądane występujące w trakcie leczenia lekiem Febuxostat Aurovitas są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane tego leku to: nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, biegunka, nudności, ból głowy, zawroty głowy, różne rodzaje wysypki, swędzenie, zaostrzenie objawów dny, obrzęk, zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Febuxostat Aurovitas i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpią następujące reakcje niepożądane: wysypka, świąd, obrzęk kończyn lub twarzy, problemy w oddychaniu, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych; potencjalnie zagrażające życiu wysypki skórne charakteryzujące się tworzeniem się pęcherzyków i łuszczeniem się skóry i wewnętrznych powierzchni jam ciała np. jamy ustnej i narządów płciowych, bolesne owrzodzenie jamy ustnej i (lub) okolic narządów płciowych ze współistniejącą gorączką (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); uogólnione wysypki skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Febuxostat Aurovitas?

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek leku należy poinformować o tym lekarza lub najbliższy szpital.

Czy lek Febuxostat Aurovitas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie leczenia lekiem Febuxostat Aurovitas mogą wystąpić senność, zawroty głowy, niewyraźne widzenie i drętwienie lub mrowienie. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Febuxostat Aurovitas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Febuxostat Aurovitas - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Febuxostat Aurovitas - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem