LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Febuxostat Krka (Febuxostat)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Febuxostat Krka (Rp) tabletki powlekane 80 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
21,22
0,00
Cena
100% (zł):
35,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Febuxostat Krka (Rp) tabletki powlekane 120 mg 28 szt.
Refundacja
30% / 50%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
31,00 / 37,07
0,00
Cena
100% (zł):
52,22
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Febuxostat Krka

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Febuxostat Krka?

Lek Febuxostat Krka występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 80 mg lub 120 mg febuksostatu. Lek zawiera laktozę - w przypadku stwierdzonej nietolerancji niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Febuxostat Krka?

Febuksostat ogranicza powstawanie kwasu moczowego poprzez blokowanie enzymu o nazwie oksygenaza ksantyny, który jest niezbędny do wytwarzania kwasu moczowego w organizmie.

Kiedy stosować lek Febuxostat Krka?

Lek Febuxostat Krka (dawka 80 mg i 120 mg) jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z przewlekłą hiperurykemią (podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi), która może prowadzić do powstawania kryształów kwasu moczowego oraz do ich gromadzenia się w stawach i nerkach. Lek Febuxostat Krka stosuje się u pacjentów, u których występują już objawy gromadzenia się kryształów, takie jak zapalenie stawów dnawe lub guzki dnawe.
Lek Febuxostat Krka (dawka 120 mg) stosuje się także w leczeniu i profilaktyce wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi u osób dorosłych z nowotworami krwi przechodzących chemioterapię oraz u których występuje ryzyko wystąpienia zespołu rozpadu komórek nowotworowych.

Jak stosować lek Febuxostat Krka?

Lekarz dobierze dla pacjenta odpowiednią dawkę leku Febuxostat Krka oraz ustali czas trwania leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez decyzji lekarza, nawet w przypadku gdy pacjent czuje się lepiej.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Febuxostat Krka?

W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć, gdy tylko sobie o tym przypomni, chyba że nadeszła pora przyjęcia kolejnej dawki leku. Wówczas należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną dawkę o normalnej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Febuxostat Krka nie może być stosowany?

Leku Febuxostat Krka nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (febuksostat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Febuxostat Krka nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Febuxostat Krka?

Przed przepisaniem leku Febuxostat Krka konieczny jest wywiad lekarski. Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz rozpocznie leczenie tym lekiem i będzie na bieżąco oceniał skuteczność leczenia i objawy choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Jeśli u pacjenta występuje napad dny moczanowej przed pierwszym rozpoczęciem leczenia lekiem Febuxostat Krka, należy odczekać aż napad dny osłabnie. Ważne jest kontynuowanie zażywania leku Febuxostat Krka nawet, jeśli u pacjenta wystąpi zaostrzenie dny w trakcie leczenia. W leczeniu dny moczanowej lek Febuxostat Krka należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej. U pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu oceny czynności wątroby przed rozpoczęciem i okresowo w trakcie leczenia. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Febuxostat Krka z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Febuxostat Krka w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Febuxostat Krka nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Febuxostat Krka?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Febuxostat Krka są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą pojawić się: nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, biegunka, ból głowy, wysypka, nudności, zaostrzenie dny moczanowej, obrzęk, zawroty głowy, swędzenie, zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Febuxostat Krka jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią następujące działania niepożądane: wysypka, swędzenie, obrzęk kończyn lub twarzy, problemy z oddychaniem, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych; wysypki skórne charakteryzujące się tworzeniem się pęcherzyków i łuszczeniem się skóry i wewnętrznych powierzchni jam ciała np. jamy ustnej i narządów płciowych, bolesne owrzodzenie jamy ustnej i (lub) okolic narządów płciowych ze współistniejącą gorączką (zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); uogólnione wysypki skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Febuxostat Krka?

W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek należy porozumieć się z lekarzem lub z najbliższym szpitalem.

Czy lek Febuxostat Krka wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Febuxostat Krka mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność, zawroty głowy, niewyraźne widzenie i drętwienie lub mrowienie. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Febuxostat Krka?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Febuxostat Krka - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem