Dodaj do mojego indeksu leków »

Fenistil - krople doustne (Dimetindene, Dimetynden) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fenistil (OTC) krople doustne, roztwór 1 mg/ml 1 but. 20 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,20 Cena 100% (zł): 24,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fenistil - krople doustne

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

CO ZAWIERA FENISTIL

1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Dimetynden jest lekiem przeciwalergicznym do stosowania ogólnego.

KIEDY STOSUJE SIĘ FENISTIL

Lek jest stosowany w leczeniu objawów chorób alergicznych skóry, takich jak: pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego, a także w leczeniu objawów chorób alergicznych układu oddechowego, takich jak: sezonowy nieżyt nosa (katar sienny) i alergiczny nieżyt nosa.
Lek jest również stosowany w leczeniu objawowym alergii pokarmowych i polekowych, ponadto łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie wietrznej). Może być stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapobieganiu reakcjom alergicznym występującym po leczeniu odczulającym.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Dawka dobowa wynosi 3-6 mg dimetyndenu podawane w 3 równych dawkach. Zaleca się stosowanie po 20 do 40 kropli 3 razy na dobę. U pacjentów ze skłonnością do senności należy stosować 40 kropli przed snem i 20 kropli rano podczas śniadania.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Zalecana dawka dobowa wynosi 0,1 mg na kg masy ciała, tj. 2 krople na kg masy ciała na dobę, podana w 3 dawkach, np.
6 kropli 3 razy dziennie w przypadku 8. miesięcznego niemowlęcia ważącego 9 kg
8 kropli 3 razy dziennie w przypadku 2. letniego dziecka ważącego 12 kg.
Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi: u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku - 1,5 mg dimetyndenu (30 kropli), u dzieci w wieku 1-3 lata - 2,25 mg dimetyndenu (45 kropli), u dzieci w wieku 3-12 lat - 3 mg dimetyndenu (60 kropli).
Stosowanie leku u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku oraz u dzieci poniżej 6 lat powinno odbywać się na zlecenie lekarza.
Sposób podawania
Leku nie należy poddawać działaniu wysokich temperatur. Jeśli niemowlę jest karmione butelką, lek należy dodawać do butelki z ciepłym (nigdy nie gorącym) pokarmem bezpośrednio przed karmieniem. Jeśli niemowlę jest karmione łyżeczką, krople można podawać nierozcieńczone, na małej łyżeczce do herbaty.

KIEDY FENISTIL NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dimetynden) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u noworodków do ukończenia 1. miesiąca życia, szczególnie przedwcześnie urodzonych.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po upływie 5 do 7 dni stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą, zatrzymaniem moczu spowodowanym np. przerostem prostaty oraz u pacjentów z padaczką. Zaobserwowano, że u małych dzieci lek może wywołać pobudzenie. Podczas przyjmowania leku nie należy pić alkoholu.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pacjenci przyjmujący leki będące inhibitorami MAO, leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (nasenne, uspokajające), leki przeciwdepresyjne lub przeciwcholinergiczne, przed zastosowaniem dimetyndenu powinni skonsultować się z lekarzem.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Zastosowanie leku w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Bardzo często może wystąpić zmęczenie. Często: senność, nerwowość. Rzadko: pobudzenie, bóle głowy, zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, suchość w ustach, suchość w gardle. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek może pogarszać sprawność psychofizyczną u niektórych pacjentów. Osoby, które przyjmują lek powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających skupienia (np. obsługa maszyn).

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych