LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fenistil krople (Dimetindene)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fenistil (OTC) krople doustne, roztwór 1 mg/ml 1 but. 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
27,20
Cena
100% (zł):
27,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fenistil krople

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Haleon Poland Sp. z o.o.

Co zawiera Fenistil krople?

Lek Fenistil występuje w postaci kropli doustnych i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Lek zawiera glikol propylenowy i kwas benzoesowy.

Jak działa Fenistil?

Dimetynden jest lekiem przeciwalergicznym do stosowania ogólnego.

Kiedy stosować Fenistil krople?

Lek Fenistil krople jest stosowany w leczeniu objawów chorób alergicznych:
- skóry: pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego;
- układu oddechowego: sezonowe alergiczne zapalenie śluzowki nosa (katar sienny) i przewlekłe alergiczne zapalenie śluzowki nosa (np. uczulenie na kurz domowy, sierść zwierząt, pierze).
Lek Fenistil krople jest stosowany w leczeniu objawowym alergii pokarmowych i polekowych, jak również łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie).
Może być stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapobieganiu reakcjom alergicznym występującym podczas leczeniu odczulającym.

Jak stosować Fenistil krople?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni.

 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
  Zaleca się stosowanie po 20 do 40 kropli 3 razy na dobę. U pacjentów ze skłonnością do senności należy stosować 40 kropli przed snem i 20 kropli rano podczas śniadania.
 • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
  Zalecana dawka to 2 krople na kg masy ciała na dobę, podane w 3 dawkach, np.
  6 kropli 3 razy dziennie w przypadku 8. miesięcznego niemowlęcia ważącego 9 kg
  8 kropli 3 razy dziennie w przypadku 2. letniego dziecka ważącego 12 kg.
  Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi: u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku - 1,5 mg dimetyndenu (30 kropli), u dzieci w wieku 1-3 lata - 2,25 mg dimetyndenu (45 kropli), u dzieci w wieku 3-12 lat - 3 mg dimetyndenu (60 kropli).
  Stosowanie leku Fenistil krople u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku oraz u dzieci w wieku poniżej 6 lat powinno odbywać się na zlecenie lekarza.
Sposób podawania

Leku nie należy poddawać działaniu wysokich temperatur. Jeśli niemowlę jest karmione butelką, lek należy dodawać do butelki z ciepłym (nigdy nie gorącym) pokarmem bezpośrednio przed karmieniem. Jeśli niemowlę jest karmione łyżeczką, krople można podawać nierozcieńczone, na małej łyżeczce do herbaty.

Kiedy Fenistil krople nie może być stosowany?

Leku Fenistil krople nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dimetynden) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Fenistil krople nie należy stosować u noworodków do ukończenia 1. miesiąca życia, szczególnie przedwcześnie urodzonych.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fenistil krople?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po upływie 7 dni stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Fenistil krople należy stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą, zatrzymaniem moczu (spowodowanym np. przerostem prostaty) oraz u pacjentów z padaczką. Zaobserwowano, że u małych dzieci lek Fenistil krople może wywołać pobudzenie. Osoby w podeszłym wieku powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku, ponieważ są bardziej narażone na jego działania niepożądane, takie jak pobudzenie i zmęczeni; leku nie należy stosować u osób w podeszłym wieku z dezorientacją. Podczas przyjmowania leku Fenistil krople nie należy pić alkoholu.

Jak stosować Fenistil krople z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu następujących leków: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwcholinergiczne (stosowane w leczeniu astmy i skurczach oskrzeli, leki stosowane w stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, leki rozszerzające źrenice, leki stosowane w leczeniu objawów nietrzymania moczu lub nadmiernej aktywności pęcherza moczowego), leki uspokajające, przeciwlękowe lub nasenne, leki stosowane w leczeniu padaczki, opioidowe leki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Czy można stosować Fenistil krople w ciąży i okresie karmienia piersią?

Zastosowanie leku Fenistil krople w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Nie należy stosować leku Fenistil krople u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fenistil krople?

Bardzo często może wystąpić zmęczenie. Często: senność, nerwowość. Rzadko: pobudzenie, bóle głowy, zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, suchość w ustach, suchość w gardle. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fenistil krople?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Fenistil krople wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Fenistil krople może pogarszać sprawność psychofizyczną u niektórych pacjentów. Osoby, które przyjmują lek powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających skupienia (np. obsługa maszyn).

Jak przechowywać Fenistil krople?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Butelkę przechowywać w opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fenistil krople - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Fenistil krople - powiązane artykuły

Jeśli mamy skłonność do alergii lub reakcje alergiczne przydarzały się nam w przeszłości, to powinniśmy mieć ze sobą jeden z leków przeciwalergicznych.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem