LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Findarts Duo (Dutasteride + Tamsulosin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Findarts Duo (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,24
0,00
Cena
100% (zł):
31,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Findarts Duo (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 90 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
25,40
0,00
Cena
100% (zł):
84,68
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Findarts Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Findarts Duo?

Lek Findarts Duo występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera barwnik - żółcień chinolinową, która może powodować reakcje uczuleniowe.

Jak działa Findarts Duo?

Lek Findarts Duo zawiera 2 substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów, a także zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności operacji chirurgicznej. Tamsulosyna rozluźnia mięśnie w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Kiedy stosować Findarts Duo?

Lek Findarts Duo jest stosowany u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (nienowotworowym powiększenie gruczołu krokowego, czyli prostaty), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Jak stosować Findarts Duo?

Dawkowanie leku Findarts Duo i czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek Findarts Duo należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości i popić wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Findarts Duo?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze. Nie należy stosować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Findarts Duo nie może być stosowany?

Leku Findarts Duo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Findarts Duo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Findarts Duo?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Findarts Duo konieczny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności dotyczących tego leku. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz wyznaczy terminy badań kontrolnych związanych z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek Findarts Duo może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy lub rzadko omdlenie - w razie wystąpienia zawrotów głowy należy usiąść lub położyć się do czasu ustąpienia objawów. Pacjent przyjmujący obecnie lub w przeszłości lek Findarts Duo lub inny lek zawierający substancję tamsulosynę, powinien poinformować o tym lekarza okulistę przed planowanym zabiegiem chirurgicznym usunięcia zaćmy. Kobiety, dzieci i młodzież nie mogą dotykać uszkodzonych kapsułek leku Findarts Duo, ponieważ jeden ze składników leku może wchłaniać się przez skórę (w razie kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy niezwłocznie umyć wodą z mydłem).

Jak stosować Findarts Duo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Findarts Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Findarts Duo nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku Findarts Duo jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje podczas pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Findarts Duo. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Findarts Duo?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas stosowania leku Findarts Duo, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Findarts Duo i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy reakcji uczuleniowej (takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg) lub objawy poważnej reakcji skórnej (takie jak rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy jamy ustnej, nosa, oczu i narządów płciowych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Findarts Duo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości kapsułek należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Findarts Duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Findarts Duo może niekiedy powodować zawroty głowy, co może negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Findarts Duo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Findarts Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Findarts Duo - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem