LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fintepla (Fenfluramine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fintepla (Rpz) roztwór doustny 2,2 mg/ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fintepla

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zogenix ROI Ltd.

Co zawiera lek Fintepla?

Lek Fintepla to roztwór doustny, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu doustnego zawiera 2,2 mg fenfluraminy (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera glukozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku (glukoza może wpływać szkodliwie na zęby). Lek zawiera sole sodowe parahydroksybenzoesanu etylu i parahydroksybenzoesanu metylu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego). Lek zawiera również dwutlenek siarki, który rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

Jak działa lek Fintepla?

Substancją czynną leku jest fenfluramina, która pomaga zmniejszyć liczbę i stopień nasilenia napadów padaczkowych.

Kiedy stosować lek Fintepla?

Lek Fintepla jest stosowany w leczeniu napadów padaczkowych u pacjentów w wieku od 2 lat, chorujących na padaczkę nazywaną zespołem Dravet albo na padaczkę nazywaną zespołem Lennoxa-Gastauta.
Lek Fintepla jest stosowany jako dodatkowy lek do leczenia innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Jak stosować lek Fintepla?

Lekarz określi dawkę leku Fintepla w zależności od masy ciała pacjenta i od tego, czy przyjmuje inny lek przeciwpadaczkowy - styrypentol. Leczenie będzie rozpoczęte od małej dawki, która następnie może być stopniowo zwiększana, w zależności od skuteczności działania leku i reakcji na leczenie. Nie należy przekraczać zaleconej dawki, ponieważ może to spowodować wystąpienie ciężkich działań niepożądanych. Nie wolno samodzielnie przerywać przyjmowania leku. Jeśli lekarz zdecyduje o przerwaniu leczenia, zaleci stopniowe, codzienne zmniejszanie jego dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie dwa razy na dobę. Można go przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami. Do odmierzania dawki leku należy używać strzykawek doustnych dołączonych do opakowania - zielona strzykawka o pojemności 3 ml jest przeznaczona do stosowania w przypadku dawek do 3 ml, a fioletową strzykawkę o pojemności 6 ml należy stosować w przypadku dawek od 3,2 do 6 ml. Lek Fintepla w postaci roztworu doustnego jest zgodny z większością dojelitowych zgłębników pokarmowych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Fintepla?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć opuszczoną dawkę od razu po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Fintepla nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (fenfluraminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Fintepla nie wolno stosować u pacjentów z chorobami serca lub płuc (takimi jak choroba zastawkowa serca lub nadciśnienie płucne). Nie wolno go stosować u pacjentów, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni przyjmowali leki nazywane inhibitorami monoaminooksydazy.
Lek Fintepla nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fintepla?

Przed przepisaniem leku Fintepla lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy podawać większej dawki leku niż przepisana pacjentowi przez lekarza. Przed rozpoczęciem przyjmowanie leku Fintepla u pacjenta zostanie wykonane badanie echokardiograficzne serca, aby ocenić zastawki serca i ciśnienie płucne. Po rozpoczęciu leczenia kontrolne badania echokardiograficzne będą wykonywane co 6 miesięcy przez pierwsze 2 lata, a następnie raz w roku. W przypadku przerwania leczenia badanie echokardiograficzne należy wykonać po 6 miesiącach od przyjęcia ostatniej dawki leku Fintepla. Przed rozpoczęciem leczenia i w jego trakcie lekarz będzie sprawdzał także masę ciała pacjenta, ponieważ lek Fintepla może powodować zmniejszenie masy ciała.

Jak stosować lek Fintepla z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu leków, które mogą zwiększać stężenie serotoniny w mózgu, ponieważ przyjmowanie tych leków i leku Fintepla może powodować zespół serotoninowy, który jest stanem zagrażającym życiu (do leków zwiększających stężenie serotoniny należą: tryptany stosowane w leczeniu migreny (np. sumatryptan), leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy stosowane w leczeniu depresji, leki z grupy SSRI lub SNRI stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Należy także poinformować lekarza o paleniu tytoniu, ponieważ w takiej sytuacji może być konieczne zwiększenie dawki leku Fintepla.

Czy można stosować lek Fintepla w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentka, która jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem u niej leku Fintepla.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fintepla?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Fintepla są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zmniejszone łaknienie, biegunka, gorączka, zmęczenie, zakażenie górnych dróg oddechowych, letarg, senność i zapalenie oskrzeli. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fintepla?

W sytuacji przyjęcia zbyt dużej ilości leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do szpitala. Objawami przedawkowania leku mogą być: pobudzenie, senność lub splątanie, zaczerwienienie lub uczucie gorąca, drżenie i potliwość.

Czy lek Fintepla wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Fintepla może powodować senność i zmęczenie - w związku z tym może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze lub obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn do czasu całkowitego powrotu sprawności.

Jak przechowywać lek Fintepla?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Leku nie należy przechowywać w lodówce ani zamrażać. Lek należy zużyć w ciągu 3 miesięcy po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fintepla - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem