LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flegamax Forte (Carbocisteine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flegamax Forte (OTC) granulat do sporządzania roztworu doustnego 2700 mg 6 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,00
Cena
100% (zł):
28,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flegamax Forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Flegamax Forte?

Lek Flegamax Forte występuje w postaci granulatu, z którego przygotowuje się roztwór doustny. Lek jest dostępny bez recepty.
1 saszetka zawiera 2700 mg karbocysteiny z lizyną, co odpowiada 1500 mg karbocysteiny. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Jak działa Flegamax Forte?

Karbocysteina jest lekiem mukolitycznym - zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej w drogach oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie.

Kiedy stosować Flegamax Forte?

Lek Flegamax Forte stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Jak stosować Flegamax Forte?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    1 saszetka leku Flegamax Forte raz na dobę. Bez zalecenia lekarza lek Flegamax Forte nie powinien być stosowany dłużej niż 4 do 5 dni.
  • Dzieci
    Leku Flegamax Forte nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w pół szklanki wody i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Roztwór należy wypić bezpośrednio po sporządzeniu. Leku nie należy stosować przed snem; dawkę leku należy przyjąć najpóźniej 4 godziny przed snem.

Kiedy Flegamax Forte nie może być stosowany?

Leku Flegamax Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (karbocysteinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Flegamax Forte w stanie astmatycznym ani w czynnej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Leku Flegamax Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flegamax Forte?

Jeśli po upływie 4 do 5 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których w przeszłości występowała choroba wrzodowa. Leczenie pacjentów z astmą oskrzelową powinno przebiegać pod dokładną kontrolą lekarską ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi obfita ropna wydzielina i gorączka, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc oraz u pacjentów ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić inne leki. Leku Flegamax Forte nie należy przyjmować bezpośrednio przed snem, ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu. W trakcie leczenia należy przyjmować zwiększoną ilość płynów (przynajmniej 2-3 litry na dobę).

Jak stosować Flegamax Forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować karbocysteiny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabiać odruch kaszlu i utrudniać odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny.

Czy można stosować Flegamax Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Flegamax Forte u kobiet w ciąży. Lek Flegamax Forte nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flegamax Forte?

Podczas przyjmowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból głowy, ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności i wymioty, skórne reakcje alergiczne (w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, wysypka polekowa).
Należy odstawić lek Flegamax Forte i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli podczas jego przyjmowania pojawią się objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak obrzęk skóry i (lub) śluzówek w obrębie twarzy, kończyn, stawów) lub objawy zespołu Stevensa-Johnsona (takie jak pęcherze przechodzące w nadżerki na śluzówkach jamy ustnej, spojówek i narządów płciowych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flegamax Forte?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania będą zaburzenia żołądka i jelit.

Czy Flegamax Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Flegamax Forte na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Flegamax Forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flegamax Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Flegamax Forte - powiązane artykuły

Każdej wakacyjnej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel. Jakie leki zastosować w kaszlu w podróży.

Więcej »

Leki bez recepty, które rozrzedzają wydzielinę, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu mokrego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Czym jest karbocysteina Jakie są wskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem