LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flegamax (Carbocisteine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flegamax (OTC) roztwór doustny 50 mg/ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,80
Cena
100% (zł):
24,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamax (OTC) roztwór doustny 50 mg/ml 1 but. 200 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,00
Cena
100% (zł):
31,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flegamax

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Flegamax?

Lek Flegamax występuje w postaci roztworu doustnego i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu doustnego zawiera 50 mg karbocysteiny. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i czerwień koszenilową - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Flegamax?

Karbocysteina jest lekiem mukolitycznym - zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej w drogach oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie.

Kiedy stosować Flegamax?

Lek Flegamax jest stosowany w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Jak stosować Flegamax?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku Flegamax dłużej niż 4 do 5 dni.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    Początkowo należy stosować dawkę 15 ml leku Flegamax 3 razy na dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego (rozrzedzającego wydzielinę), dawkę należy zmniejszyć do 10 ml leku Flegamax 3 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml leku Flegamax 3 razy na dobę. U dzieci dawka dobowa karbocysteiny nie może być większa niż 30 mg na kg masy ciała. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę leku wodą.
    Leku Flegamax nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Do opakowania dołączona jest miarka umożliwiająca odmierzenie odpowiedniej objętości leku. Leku nie należy stosować przed snem; ostatnią dawkę należy podać najpóźniej 4 godziny przed snem.

Kiedy Flegamax nie może być stosowany?

Leku Flegamax nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (karbocysteinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Flegamax nie należy stosować w stanie astmatycznym ani w czynnej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Nie należy stosować leku Flegamax u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flegamax?

Jeśli po upływie 4 do 5 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność, jeśli u pacjenta występowała w przeszłości choroba wrzodowa. Leczenie pacjentów z astmą oskrzelową powinno przebiegać pod dokładną kontrolą lekarską ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. W przypadku wystąpienia obfitej ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc oraz u pacjentów ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić inne leki. Leku Flegamax nie należy przyjmować bezpośrednio przed snem, ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu. W trakcie leczenia należy przyjmować zwiększoną ilość płynów.

Jak stosować Flegamax z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować karbocysteiny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabiać odruch kaszlu i utrudniać odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny.

Czy można stosować Flegamax w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Flegamax u kobiet w ciąży. Lek Flegamax nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flegamax?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić: ból głowy, ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności i wymioty, skórne reakcje alergiczne (w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, wysypka polekowa).
W przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego (obrzęk skóry i (lub) śluzówek w obrębie twarzy, kończyn, stawów) lub objawów zespołu Stevens-Johnsona (pęcherze przechodzące w nadżerki na śluzówkach jamy ustnej, spojówek, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Flegamax i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flegamax?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania mogą być zaburzenia żołądka i jelit.

Czy Flegamax wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Flegamax na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Flegamax?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flegamax - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Flegamax - powiązane artykuły

Każdej wakacyjnej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel. Jakie leki zastosować w kaszlu w podróży.

Więcej »

Leki bez recepty, które rozrzedzają wydzielinę, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu mokrego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w każdym rodzaju kaszlu, w którym wytwarza się wydzielina.

Więcej »

Czym jest karbocysteina Jakie są wskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem