LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flegamina Classic (Bromhexine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flegamina Classic (OTC) tabletki 8 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,80
Cena
100% (zł):
14,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamina Classic (OTC) tabletki 8 mg 40 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamina Classic o smaku malinowym (OTC) syrop 4 mg/5 ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,60
Cena
100% (zł):
14,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamina Classic o smaku malinowym (OTC) syrop 4 mg/5 ml 1 but. 200 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,50
Cena
100% (zł):
21,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru (OTC) syrop 4 mg/5 ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,60
Cena
100% (zł):
14,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru (OTC) syrop 4 mg/5 ml 1 but. 200 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,50
Cena
100% (zł):
21,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flegamina Classic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Flegamina Classic?

Lek Flegamina Classic występuje w postaci tabletek oraz syropu w dwóch smakach. Wszystkie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Flegamina Classic tabletki
  1 tabletka Flegamina Classic zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
 • Flegamina Classic syrop o smaku malinowym
  5 ml syropu Flegamina Classic o smaku malinowym zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny. Lek zawiera alkohol - może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, należy to również wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką, uszkodzeniem mózgu i chorobami psychicznymi. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera glukozę - należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
 • Flegamina Classic syrop o smaku miętowym bez cukru
  5 ml syropu Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny. Lek zawiera alkohol - może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, należy to również wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką, uszkodzeniem mózgu i chorobami psychicznymi. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Flegamina Classic?

Bromoheksyna upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie.

Kiedy stosować lek Flegamina Classic?

Lek Flegamina Classic jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Jak stosować lek Flegamina Classic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie tabletek
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  1 tabletka Flegamina Classic 3 razy na dobę.
 • Dzieci
  Dzieci od 6 do 12 lat: pół tabletki Flegamina Classic 3 razy na dobę. Dzieci od 3 do 6 lat: pół tabletki Flegamina Classic 2 razy na dobę. Nie jest wskazane stosowanie leku w postaci tabletek u dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które nie są w stanie połknąć tabletki.
Dawkowanie syropu o smaku malinowym
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  10 ml syropu Flegamina Classic o smaku malinowym (2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę.
 • Dzieci
  Dzieci w wieku od 7 do 12 lat: 5 ml syropu Flegamina Classic o smaku malinowym (1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę. Ze względu na zawartość alkoholu, nie należy stosować leku Flegamina Classic o smaku malinowym u dzieci w wieku poniżej 7 lat.
Dawkowanie syropu o smaku miętowym bez cukru
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  10 ml syropu Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru (2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę.
 • Dzieci
  Dzieci w wieku od 7 do 12 lat: 5 ml syropu Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru (1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę. Ze względu na zawartość alkoholu, nie należy stosować leku Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru u dzieci w wieku poniżej 7 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby przed zastosowaniem leku Flegamina Classic powinni poradzić się lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować po posiłku. Leku nie należy podawać bezpośrednio przed snem. Podczas leczenia należy przyjmować więcej płynów.

Kiedy lek Flegamina Classic nie może być stosowany?

Leku Flegamina Classic nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bromoheksynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Flegamina Classic w postaci syropów nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ponieważ zawierają alkohol.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flegamina Classic?

Lek Flegamina Classic jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeżeli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować większej dawki niż zalecana. Należy zachować ostrożność w przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby. Lek Flegamina Classic należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie oraz z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ponieważ może on nasilać jej objawy. Jeżeli pojawią się nowe zmiany patologiczne na skórze lub śluzówkach, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza i odstawić lek Flegamina Classic.

Jak stosować lek Flegamina Classic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Bromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość śluzówek. Nie należy stosować bromoheksyny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednoczesne stosowanie bromoheksyny z antybiotykami (erytromycyną, ampicyliną, amoksycyliną, doksycykliną, cefuroksymem) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Czy można stosować lek Flegamina Classic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Flegamina Classic w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie ciąży lek Flegamina Classic można stosować wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie zaleca się stosowania leku Flegamina Classic w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flegamina Classic?

Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: nadwrażliwość, wysypka skórna. Ponadto mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, ból głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, niestrawność, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, obniżenie ciśnienia krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flegamina Classic?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Flegamina Classic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż lek Flegamina Classic może powodować bóle i zawroty głowy lub senność. Flegamina Classic w postaci syropu zawiera etanol, co może dodatkowo osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Flegamina Classic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki z syropem wynosi 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flegamina Classic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Flegamina Classic - powiązane artykuły

Każdej wakacyjnej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel. Jakie leki zastosować w kaszlu w podróży.

Więcej »

Leki bez recepty, które rozrzedzają wydzielinę, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu mokrego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w każdym rodzaju kaszlu, w którym wytwarza się wydzielina.

Więcej »

Czym jest bromoheksyna Jakie są wskazania do stosowania bromoheksyny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania bromoheksyny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »

Każdemu wakacyjnemu przeziębieniu może towarzyszyć kaszel, u dzieci częściej niż u dorosłych i dzieci kaszlą przy prawie przy kazdym przeziębieniu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem