LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flixotide aerozol (Fluticasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flixotide (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 50 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
20,62
0,00
Cena
100% (zł):
29,62
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flixotide (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
21,32
0,00
Cena
100% (zł):
33,37
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flixotide (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
36,80
0,00
Cena
100% (zł):
64,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flixotide (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 250 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
36,23
0,00
Cena
100% (zł):
63,53
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flixotide (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 250 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
45,52
0,00
Cena
100% (zł):
101,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flixotide aerozol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera Flixotide aerozol?

Lek Flixotide występuje w postaci aerozolu inhalacyjnego w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 dawka inhalacyjna leku zawiera 50 mikrogramów, 125 mikrogramów lub 250 mikrogramów propionianu flutykazonu.

Jak działa Flixotide aerozol?

Lek Flixotide aerozol zawiera propionian flutykazonu, który jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc.

Kiedy stosować Flixotide aerozol?

Lek Flixotide aerozol jest stosowany w zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci oraz w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POChP u osób dorosłych (w tej drugiej chorobie stosowany jest tylko lek Flixotide aerozol w dawce 250 mikrogramów).

Jak stosować Flixotide aerozol?

Lekarz dostosuje dawkę leku Flixotide aerozol indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia ciężkości choroby. Lekarz będzie nadzorował dawkowanie leku przez cały czas terapii. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku zleconego przez lekarza. Nie należy także nagle przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może to spowodować nasilenie się objawów choroby i wystąpienie zaburzeń hormonalnych w organizmie.

Sposób podawania

Lek należy stosować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika, regularnie każdego dnia. Inhalację należy wykonywać na stojąco lub siedząco, ponieważ inhalator został zaprojektowany do używania w pozycji pionowej. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku. U osób, które mają trudności ze skoordynowaniem wdechu z uwalnianiem leku z inhalatora za pomocą ustnika (np. dzieci i osoby w podeszłym wieku), zaleca się stosowanie inhalatora z komorą inhalacyjną. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania inhalatora należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego. Po inhalacji leku należy wypłukać usta wodą, aby zapobiec wystąpieniu chrypki i pleśniawek w jamie ustnej.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Flixotide aerozol?

Bardzo ważne jest codzienne stosowanie leku Flixotide aerozol zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe i kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Flixotide aerozol nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian flutykazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Flixotide aerozol w dawce 250 mikrogramów nie jest przeznaczony do stosowania w leczeniu astmy u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flixotide aerozol?

Przed przepisaniem leku Flixotide aerozol lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przedstawi zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeśli podczas stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Flixotide aerozol nie należy stosować do przerywania nagłego napadu duszności - w takiej sytuacji należy zastosować szybko działający lek wziewny rozszerzający oskrzela (np. salbutamol), który pacjent powinien zawsze mieć przy sobie. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Flixotide aerozol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Flixotide aerozol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Flixotide aerozol w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flixotide aerozol?

W trakcie stosowania leku Flixotide aerozol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych lekarz ustali stosowanie najmniejszej dawki leku Flixotide aerozol, która zapewnia kontrolę astmy lub POChP. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Flixotide aerozol i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, które mogą powodować trudności z połykaniem lub oddychaniem; wysypka skórna lub zaczerwienienie skóry; nagłe problemy z oddychaniem lub gwałtowne nasilenie się świszczącego oddechu; nagłe uczucie osłabienia lub zawroty głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flixotide aerozol?

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala. Zastosowanie większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może powodować przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy. Długotrwałe stosowanie większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może prowadzić do niewydolności kory nadnerczy.

Czy Flixotide aerozol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Flixotide aerozol miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Flixotide aerozol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 30ºC. Pojemnik z aerozolem należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flixotide aerozol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem