LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flixotide zawiesina (Fluticasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flixotide (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,5 mg/2 ml 10 poj. 2 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
44,00
Cena
100% (zł):
44,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flixotide (Rp) zawiesina do nebulizacji 2 mg/2 ml 10 poj. 2 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
102,00
Cena
100% (zł):
102,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flixotide zawiesina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera Flixotide zawiesina?

Lek Flixotide występuje w postaci zawiesiny do nebulizacji w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 pojemnik (2 ml zawiesiny) zawiera 0,5 mg lub 2 mg propionianu flutykazonu.

Jak działa Flixotide zawiesina?

Lek Flixotide zawiesina do nebulizacji zawiera propionian flutykazonu, który jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc.

Kiedy stosować Flixotide zawiesina?

Lek Flixotide zawiesina do nebulizacji jest stosowany zapobiegawczo w ciężkiej astmie oskrzelowej u dorosłych pacjentów i młodzieży w wieku powyżej 16 lat, wymagających stosowania dużych dawek kortykosteroidów wziewnych lub doustnych. U dzieci w wieku od 4 do 16 lat lek Flixotide zawiesina do nebulizacji jest stosowany w leczeniu zaostrzenia astmy oskrzelowej.

Jak stosować Flixotide zawiesina?

Lekarz dostosuje dawkowanie leku Flixotide zawiesina do nebulizacji indywidualnie dla każdego pacjenta oraz będzie nadzorował dawkowanie leku przez cały czas terapii. Nie należy zwiększać ani zmniejszać dawki leku bez zalecenia lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku w sposób nagły, ponieważ może to spowodować nasilenie się objawów choroby i wystąpienie zaburzeń hormonalnych w organizmie.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do codziennego, regularnego stosowania. Lek Flixotide zawiesina do nebulizacji jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji; nie należy go podawać doustnie ani w postaci zastrzyków. Lek należy stosować w postaci aerozolu wytwarzanego przez nebulizator pneumatyczny, zgodnie z zaleceniami lekarza; do inhalacji tego leku nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionymi w instrukcji dołączonej do nebulizatora. Zaleca się inhalację leku za pomocą ustnika do inhalacji, aby w ten sposób uniknąć ryzyka pojawienia się zmian zanikowych na skórze twarzy w przypadku długotrwałego podawania propionianu flutykazonu przy użyciu maski twarzowej. Jeśli lek ma być stosowany z użyciem maski twarzowej, skórę twarzy kontaktującą się z maską należy chronić kremem lub dokładnie umyć po inhalacji. Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia chrypki i pleśniawek, po inhalacji leku należy płukać jamę ustną wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Flixotide zawiesina?

Ważne jest codzienne stosowanie zaleconej przez lekarza dawki leku Flixotide zawiesina do nebulizacji. W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Flixotide zawiesina nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian flutykazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Flixotide zawiesina do nebulizacji w dawce 2 mg/2 ml nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flixotide zawiesina?

Przed zleceniem stosowania leku Flixotide zawiesina do nebulizacji lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przedstawi zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeśli podczas stosowania leku objawy astmy nasilą się lub pogorszy się kontrola choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Flixotide zawiesina do nebulizacji nie należy stosować do przerywania nagłego napadu duszności - w tym celu należy zastosować szybko i krótko działający lek rozszerzający oskrzela, który pacjent powinien zawsze mieć przy sobie. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Flixotide zawiesina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Flixotide zawiesina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję, czy lek Flixotide zawiesina do nebulizacji może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flixotide zawiesina?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Flixotide zawiesina do nebulizacji, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Flixotide zawiesina do nebulizacji i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: wysypka skórna lub zaczerwienienie skóry; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, które mogą być przyczyną trudności z połykaniem lub oddychaniem; nagłe trudności z oddychaniem lub gwałtowne nasilenie się świszczącego oddechu; nagłe uczucie osłabienia lub zawroty głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flixotide zawiesina?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala. Zastosowanie większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może powodować przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy. Długotrwałe stosowanie większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może prowadzić do niewydolności kory nadnerczy.

Czy Flixotide zawiesina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Flixotide zawiesina do nebulizacji miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Flixotide zawiesina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC, chroniąc przed światłem. Przechowywać w pozycji pionowej. Po otwarciu saszetki lek w plastikowych pojemnikach można przechowywać nie dłużej niż 28 dni. Lek należy wyrzucić, jeśli nie został zużyty bezpośrednio po otwarciu plastikowego pojemnika.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flixotide zawiesina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem