LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

FluControl Hot (Paracetamol + Phenylephrine + Chlorpheniramine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
FluControl Hot (OTC) proszek do sporządzania roztworu doustnego 1000 mg + 10 mg + 4 mg 8 saszetek n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,40 Cena 100% (zł): 18,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

FluControl Hot

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Skład

1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny, 4 mg maleinianu chlorfenyraminy. 1 saszetka zawiera: 3,994 g sacharozy, 20,12 mg sodu oraz siarczyny.

Wskazania

Leczenie objawowe przeziębienia i grypy, przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem, obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny.

Dawkowanie

Jeżeli gorączka występuje dłużej niż przez 3 dni leczenia, ból lub inne objawy dłużej niż 5 dni, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    Dawka jednorazowa to 1 saszetka. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz nie częściej niż co 6-8 godzin. Nie stosować więcej niż 4 saszetki (tj. 4 g paracetamolu, 40 mg chlorowodorku fenylefryny i 16 mg maleinianu chlorfenyraminy) w ciągu 24 godzin.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Ze względu na zawartość fenylefryny i chlorfenyraminy, u pacjentów w podeszłym wieku należy stosować preparat ostrożnie. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie u starszych pacjentów z chorobami serca. Pacjenci w podeszłym wieku są szczególnie podatni na wystąpienie działań przeciwcholinergicznych leków przeciwhistaminowych, takich jak suchość w jamie ustnej i zaleganie moczu; jeżeli działania te są ciągłe lub znacznie nasilone, może być konieczne przerwanie stosowania preparatu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Zawartość saszetki należy rozpuścić w niewielkiej ilości płynu, najlepiej w połowie szklanki wody.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Choroby wątroby (niewydolność wątroby lub bez) lub wirusowe zapalenie wątroby (zwiększone ryzyko hepatotoksyczności). Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (takie jak choroba wieńcowa, dławica piersiowa). Tachykardia. Zaburzenia rytmu serca. Jaskra. Jednoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO i przez 2 tygodnie od ich odstawienia.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: hamowanie czynności OUN w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, dyskinezy w obrębie twarzy, zaburzenia koordynacji (sztywność), drżenia, parestezje; nasilone pocenie; suchość w jamie ustnej, utrata apetytu, zmiany dotyczące odczuwania smaków i zapachów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu); suchość błony śluzowej nosa i gardła; zatrzymanie moczu i (lub) trudności z oddawaniem moczu; nieostre widzenie, podwójne widzenie. Niezbyt często lub rzadko: pobudzenie paradoksalne (szczególnie u osób w podeszłym wieku); nadciśnienie; zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, tachykardia (na ogół przy przedawkowaniu); ucisk w klatce piersiowej, sapanie; cholestaza, zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości (kaszel, trudności z połykaniem, świąd, opuchnięcie powiek lub okolic oczu, twarzy, języka, duszność, zmęczenie itp.), nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowa na podobne leki; zaburzenia morfologii krwi (agranulocytoza, leukopenia, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia); szumy uszne, ostre zapalenie błędnika; krwawienia międzymiesiączkowe, impotencja. Rzadko: krwawienia domózgowe (na ogół przy dużych dawkach lub u osób podatnych); ból brzucha, niestrawność, nudności, biegunka; zawał mięśnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca; obrzęk płuc (na ogół przy dużych dawkach lub u osób podatnych); toksyczne uszkodzenie wątroby (żółtaczka); reakcje nadwrażliwości (wysypka grudkowo-plamista, pokrzywka, obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktoidalne); hipoglikemia.

Uwagi

Ze względu na zawartość chlorfenyraminy, zaleca się wstrzymanie podawania preparatu co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem testów skórnych. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Preparat stosowany w zalecanych dawkach może powodować senność i uspokojenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner