LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flucinar (Fluocinolone acetonide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flucinar (Rp) maść 0,25 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,00
Cena
100% (zł):
20,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flucinar (Rp) żel 0,25 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,00
Cena
100% (zł):
20,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flucinar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Flucinar?

Lek Flucinar występuje w postaci maści i żelu na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

 • Flucinar maść
  1 g maści zawiera 0,25 mg acetonidu fluocynolonu. Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
 • Flucinar żel
  1 g żelu zawiera 0,25 mg acetonidu fluocynolonu. Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego).

Jak działa lek Flucinar?

Acetonid fluocynolonu należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami o silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Flucinar?

 • Flucinar maść
  Lek w postaci maści jest wskazany w krótkotrwałym miejscowym leczeniu ostrych i ciężkich, niezakażonych, suchych stanów zapalnych skóry, które reagują na leczenie glikokortykosteroidami i przebiegają z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem, takich jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca zadawniona, liszaj płaski.
 • Flucinar żel
  Lek w postaci żelu jest wskazany w miejscowym leczeniu (w pierwszej fazie leczenia przed zastosowaniem leku w postaci maści) ostrych i ciężkich, niezakażonych suchych stanów zapalnych skóry reagujących na leczenie glikokortykosteroidami i przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem, takich jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca owłosionej skóry, łuszczyca zadawniona, liszaj płaski.
  Żel umożliwia rozprowadzenie mniejszej dawki leku na większej powierzchni skóry niż podczas stosowania maści; umożliwia również zastosowanie leku na skórę owłosioną. Lek Flucinar żel może być również stosowany u pacjentów źle tolerujących podłoże maści.

Jak stosować lek Flucinar?

Lekarz ustala dawkowanie leku i czas trwania leczenia. Lekarz przepisze odpowiednią dla pacjenta postać leku.

Sposób podawania

Lek Flucinar jest przeznaczony do stosowania na skórę. Cienką warstwę leku należy nakładać na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po każdym zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile nie są leczonym miejscem.

Kiedy lek Flucinar nie może być stosowany?

Leku Flucinar nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (acetonid fluocynolonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Flucinar nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flucinar?

Przed podjęciem leczenia lekiem Flucinar lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni pacjentowi, jak należy prawidłowo stosować lek. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała, na uszkodzoną skórę, pod opatrunkami uszczelniającymi, długotrwałego leczenia lekiem. Jeśli objawy utrzymują się, należy ponownie zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować leku pod opatrunkiem uszczelniającym (okluzyjnym), z wyjątkiem łuszczycy, gdzie dopuszcza się stosowanie opatrunku uszczelniającego, który należy zmieniać codziennie. U dzieci nie należy stosować leku na skórę twarzy. W łuszczycy lek należy stosować szczególnie ostrożnie. Ostrożnie stosować w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy unikać kontaktu leku z oczami, śluzówkami lub ranami; nie stosować na skórę wokół oczu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Flucinar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Flucinar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Flucinar u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Bezwzględnie nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flucinar?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Flucinar, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli po zastosowaniu leku wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flucinar?

W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić ogólne objawy przedawkowania leku. W razie przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Flucinar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flucinar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem