LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fluormex żel (Aminofluoride + Sodium fluoride)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fluormex (OTC) żel 33,19 mg + 22,1 mg/g 1 tuba 50 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fluormex żel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chema Elektromet Spółdzielnia Pracy

Fluormex żel - skład

1 g żelu zawiera 33,19 mg aminofluorków i 22,1 mg fluorku sodu. 1 g żelu zawiera 12,5 mg czynnego fluoru (12 500 ppm). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu.

Fluormex żel - wskazania

Preparat leczniczy do kontaktowej fluoryzacji zębów:
- w profilaktyce próchnicy;
- w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów;
- przy nadwrażliwości szyjek zębowych;
- w odwapnieniach szkliwa;
- na wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi;
- po korekcie zgryzu urazowego itp.
Może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 5 lat i przez dorosłych.

Fluormex żel - dawkowanie

W ciągu roku należy stosować jedną serię zabiegów. Przez serię zabiegów rozumie się stosowanie żelu 5 do 10 razy co 2 tygodnie, tzn. 1 szczotkowanie co 2 tygodnie przez 10 do 20 tygodni.

Szczotkowanie
Czyszczenie zębów przed zabiegiem jest bardzo korzystne, ale nie jest konieczne, ponieważ żel jest wysoce adhezyjny. Około 1 cm wyciśniętego żelu nanosi się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje zęby przez 3 minuty. Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania żelu, aby nie połykały go podczas szczotkowania; powinny lekko przepłukać jamę ustną po zabiegu.
  Wcieranie
  Około 1cm wyciśniętego żelu wciera się we wszystkie powierzchnie zębów przy pomocy wacika (w gabinecie stomatologicznym). U dzieci w wieku poniżej 9 lat z zaawansowaną próchnicą zaleca się pozostawić niewielkie ilości żelu w bruzdach na powierzchniach zgryzowych zębów. Przed rozpoczęciem fluorkowania szkliwa zębów konieczne jest dokładne usunięcie kamienia nazębnego.
  Po zakończeniu zabiegu szczotkowania lub wcierania należy wypluć ślinę. Nie płukać jamy ustnej (z wyjątkiem dzieci w wieku poniżej 9 lat, u których wskazane jest lekkie przepłukanie jamy ustnej). Nie jeść przynajmniej pół godziny po zabiegu.
  Preparat można także wykorzystać do stosowania profilaktyczno-leczniczego u dzieci w grupach podwyższonego lub wysokiego ryzyka próchnicy, w tym profesjonalnie u dzieci specjalnej troski. Bardzo dobrą metodą jest użycie do tego celu indywidualnych aplikatorów (łyżek wyciskowych) wyścielonych gąbkami, na które nakłada się około 1 cm wyciśniętego żelu. Czas trwania zabiegu 4 do 5 minut, z zastosowaniem ślinociągu.

   Fluormex żel - przeciwwskazania

   Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Dzieci w wieku do 5 lat. Jednocześnie z innymi preparatami o wysokim stężeniu fluorków. Nie stosować w rejonach, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l. Nie stosować częściej niż raz na dwa tygodnie i nie więcej niż 10 razy w roku. Nie zaleca się preparatu u osób bez próchnicy lub o małym ryzyku próchnicy.

   Fluormex żel - ciąża i karmienie piersią

   Brak udokumentowanych badań dotyczących bezpiecznego stosowania preparatu podczas ciąży i karmienia piersią - preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących.

   Fluormex żel - działania niepożądane

   Działania niepożądane mogą wystąpić po przedawkowaniu peparatu.

   Fluormex żel - uwagi

   Zachować szczególną ostrożność u dzieci w wieku poniżej 9 lat. Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania żelu, aby nie połykały go podczas szczotkowania i powinny lekko przepłukać jamę ustną po zabiegu. Nie poleca się jednoczesnego stosowania preparatu i innego stężonego preparatu fluorkowego. Pasty do zębów (zawartość fluoru do 1500 ppm) oraz płukanki (zawartość fluoru do 250 ppm) do codziennego stosowania mogą być używane razem z preparatem zgodnie z zaleceniem lub pod nadzorem lekarza.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Fluormex żel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem