LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Formodual (Beclometasone + Formoterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Formodual (Rp) aerozol inhalacyjny, roztwór 100 µg + 6 µg/dawkę inh. 180 dawek
Refundacja
R
65+, C
Opłata
pacjenta (zł):
4,80
0,00
Cena
100% (zł):
140,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Formodual (Rp) aerozol inhalacyjny, roztwór 200 µg + 6 µg/dawkę inh. 180 dawek
Refundacja
R
65+, C
Opłata
pacjenta (zł):
4,80
0,00
Cena
100% (zł):
140,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Formodual

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chiesi Farmaceutici S.p.A.

Co zawiera Formodual?

Lek Formodual występuje w postaci aerozolu inhalacyjnego w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.

 • Formodual 100 µg + 6 µg
  1 dawka odmierzona z inhalatora zawiera 100 mikrogramów dipropionianu beklometazonu oraz 6 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu. 1 dawka dostarczona przez ustnik zawiera 84,6 mikrogramy dipropionianu beklometazonu oraz 5 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu.
 • Formodual 200 µg + 6 µg
  1 dawka odmierzona z inhalatora zawiera 200 mikrogramów dipropionianu beklometazonu oraz 6 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu. 1 dawka dostarczona przez ustnik zawiera 177,7 mikrograma dipropionianu beklometazonu oraz 5,1 mikrograma dwuwodnego fumaranu formoterolu.

Jak działa Formodual?

Lek Formodual zawiera dwie substancje czynne - dipropionian beklometazonu i formoterol, które zastosowane razem łagodzą duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), a także pomagają zapobiegać objawom astmy. Dipropionian beklometazonu jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc, a formoterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela.

Kiedy stosować Formodual?

 • Formodual 100 µg + 6 µg
  Lek jest wskazany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela lub jeśli uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.
  Lek ten może być również stosowany w leczeniu objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów.
 • Formodual 200 µg + 6 µg
  Lek jest przeznaczony do leczenia astmy u dorosłych pacjentów, u których objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela lub gdy uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.

Jak stosować Formodual?

Lekarz ustali dawkowanie dla danego pacjenta na podstawie ciężkości choroby. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki przepisanej przez lekarza. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza, ponieważ może to nasilić objawy choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika. Inhalator należy używać w pozycji stojącej lub siedzącej. Należy przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji dołączonej do opakowania. W przypadku trudności w obsłudze inhalatora podczas wdechu można korzystać z komory inhalacyjnej AeroChamber Plus. Bezpośrednio po inhalacji należy przepłukać jamę ustną wodą lub umyć zęby, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego jamy ustnej i gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Formodual?

Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leku. W razie opuszczenia dawki leku, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować dawki pominiętej, tylko kolejną dawkę o ustalonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Kiedy Formodual nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dipropionian beklometazonu i formoterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Formodual nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Formodual?

Przed przepisaniem leku Formodual konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeżeli mimo stosowania leku objawy choroby nie ustąpią lub nasilą się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lek Formodual nie jest odpowiedni do opanowywania nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych - w sytuacji gdy wystąpi taki napad, konieczne jest zastosowanie leku szybko rozszerzającego oskrzela (osoba z astmą musi zawsze mieć przy sobie taki lek). Jeśli podczas stosowania leku Formodual wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Formodual z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Formodual w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz oceni, czy lek Formodual może być zastosowany u pacjentki w ciąży lub karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Formodual?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie przyjmowania leku Formodual, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać podawanie leku Formodual i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak: nagłe trudności z oddychaniem, świszczący oddech, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, świąd skóry, wysypka skórna, zaczerwienienie skóry.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Formodual?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Formodual wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Formodual miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Formodual?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Pojemnika z aerozolem nie należy wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50ºC; należy go chronić przed światłem słonecznym.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Formodual - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Formodual - powiązane artykuły

Sobota, 13 kwietnia 2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »
Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 stycznia 2023 krótsza o 1 pozycję. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem