LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Forxiga (Dapagliflozin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Forxiga (Rp) tabletki powlekane 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
185,00
Cena
100% (zł):
185,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Forxiga (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
160,00
Cena
100% (zł):
160,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Forxiga (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
48,33
0,00
Cena
100% (zł):
161,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Forxiga

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera Forxiga?

Lek Forxiga występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg dapagliflozyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Forxiga?

Dapagliflozyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Działanie dapagliflozyny polega na blokowaniu specyficznego białka zwanego SGLT2 w nerkach, co powoduje usuniecie z moczem glukozy, sodu i wody z organizmu.

Kiedy stosować lek Forxiga?

Lek Forxiga jest stosowany w leczeniu:
- cukrzycy typu 2 u osób dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli cukrzycy typu 2 po zastosowaniu diety i wysiłku fizycznego (lek Forxiga może być stosowany jako jedyny lek lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi);
- niewydolności serca u osób dorosłych z objawami spowodowanymi osłabionym pompowaniem krwi przez serce;
- przewlekłej choroby nerek u osób dorosłych z osłabioną czynnością nerek.

Jak stosować lek Forxiga?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Forxiga w poszczególnych schorzeniach oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Forxiga; u pacjentów z cukrzycą może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas posiłku i między posiłkami, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając połową szklanki wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Forxiga?

Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Sposób postępowania w przypadku pominięcia dawki zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia następnej dawki: jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało 12 godzin i więcej, należy zastosować lek Forxiga po przypomnieniu sobie o tym i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze; jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.

Kiedy lek Forxiga nie może być stosowany?

Leku Forxiga nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dapagliflozynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Forxiga nie jest zalecany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Lek Forxiga nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu niewydolności serca lub przewlekłej choroby nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Forxiga?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Forxiga lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany. Lekarz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli podczas stosowania leku Forxiga u pacjenta z cukrzycą wystąpią objawy groźnego powikłania cukrzycy nazywanego cukrzycową kwasicą ketonową (lekarz opisze okoliczności w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia tego powikłania oraz objawy, na które należy zwrócić uwagę podczas przyjmowania tego leku). Innym ciężkim objawem, który może wystąpić podczas stosowania leku Forxiga, jest zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera. Zakażenie to może prowadzić do uszkodzenia tkanki podskórnej, stąd konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się po pomoc medyczną, aby rozpocząć właściwe leczenie tego schorzenia. W trakcie leczenia cukrzycy lekiem Forxiga należy kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, a także regularnie kontrolować stan stóp i przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji stóp.

Jak stosować lek Forxiga z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Forxiga w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Forxiga, powinny skonsultować się z lekarzem. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Forxiga, powinna przerwać jego przyjmowanie i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, ponieważ będzie konieczna zmiana leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Forxiga?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Forxiga są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie leczenia lekiem Forxiga pojawią się następujące objawy: objawy ciężkich reakcji alergicznych (w tym trudności z połykaniem i oddychaniem, obrzęk twarzy, języka lub gardła, pokrzywka); objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej (w tym nudności lub wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie i głębokie oddechy, splątanie, nietypowa senność lub zmęczenie, słodki zapach oddechu, słodki lub metaliczny posmak w ustach lub zmiana zapachu moczu lub potu, szybka utrata masy ciała); objawy zakażenia nazywanego martwiczym zapaleniem powięzi krocza (w tym ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Forxiga?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala.

Czy Forxiga wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Forxiga nie wpływa lub ma nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Stosowanie leku Forxiga z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodna sulfonylomocznika lub insulina) może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli po przyjęciu leku Forxiga wystąpi oszołomienie lub zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Forxiga?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Forxiga - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Forxiga - powiązane artykuły

Czwartek, 14 grudnia 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Wtorek, 11 października 2022

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie interpretacji wskazań refundacyjnych niektórych leków w leczeniu chorób przewlekłych Na początku października ukazał się bardzo ważny Komunikat...

Więcej »
Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »
Piątek, 29 października 2021

Forxiga (dapagliflozyna) – usunięcie wskazania do stosowania w cukrzycy typu 1 AstraZeneca AB w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) oraz...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem