LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fostex (Beclometasone + Formoterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fostex (Rp) aerozol inhalacyjny, roztwór 100 µg + 6 µg/dawkę inh. 180 dawek
Refundacja
R
65+, C
Opłata
pacjenta (zł):
29,73
0,00
Cena
100% (zł):
165,91
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Fostex (Rp) aerozol inhalacyjny, roztwór 200 µg + 6 µg/dawkę inh. 180 dawek
Refundacja
R
65+, C
Opłata
pacjenta (zł):
29,73
0,00
Cena
100% (zł):
165,91
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fostex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chiesi Farmaceutici S.p.A.

Co zawiera lek Fostex?

Lek Fostex to aerozol inhalacyjny w dwóch dawkach, który jest dostępny na receptę.

 • Fostex 100 µg + 6 µg
  1 dawka odmierzona z inhalatora zawiera 100 mikrogramów dipropionianu beklometazonu oraz 6 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu. Odpowiada to dawce dostarczonej przez ustnik, zawierającej 84,6 mikrograma dipropionianu beklometazonu oraz 5 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu.
 • Fostex 200 µg + 6 µg
  1 dawka odmierzona z inhalatora zawiera 200 mikrogramów dipropionianu beklometazonu oraz 6 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu. Odpowiada to dawce dostarczonej przez ustnik, zawierającej 177,7 mikrograma dipropionianu beklometazonu oraz 5,1 mikrograma dwuwodnego fumaranu formoterolu.

Jak działa lek Fostex?

Substancjami czynnymi leku Fostex są dipropionian beklometazonu i formoterol. Dipropionian beklometazonu jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc, a formoterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela. Obie substancje łagodzą duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), a także pomagają zapobiegać objawom astmy.

Kiedy stosować lek Fostex?

 • Fostex 100 µg + 6 µg
  Lek jest wskazany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela lub jeśli uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.
  Lek ten może być również stosowany w leczeniu objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów.
 • Fostex 200 µg + 6 µg
  Lek stosuje się w leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela lub u których uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.

Jak stosować lek Fostex?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta w oparciu o stopień ciężkości choroby. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika. Jeżeli jest to możliwe, w czasie inhalacji należy stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w ulotce dołączonej do opakowania leku. W przypadku trudności w obsłudze inhalatora podczas wdechu można korzystać z komory inhalacyjnej AeroChamber Plus. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakażenia grzybiczego jamy ustnej i gardła, bezpośrednio po każdej inhalacji należy przepłukać jamę ustną wodą lub umyć zęby.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Fostex?

Bardzo ważne jest regularne stosowanie leku. W razie pominięcia dawki leku, należy jak najszybciej przyjąć opuszczoną dawkę. Jeśli jednak zbliża się czas zastosowania kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki i zastosować kolejną dawkę o ustalonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Kiedy lek Fostex nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dipropionian beklometazonu i formoterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Fostex nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fostex?

Przed zleceniem stosowania leku Fostex lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Jeżeli mimo stosowania leku objawy choroby nie ustąpią lub nasilą się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pacjent zawsze musi mieć przy sobie szybko działający wziewny lek rozszerzający oskrzela w celu leczenia zaostrzenia objawów astmy lub nagłego napadu astmy. Jeśli podczas stosowania leku Fostex wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Fostex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Fostex w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Fostex u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fostex?

W trakcie stosowania leku Fostex mogą pojawić się działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Fostex i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak: nagłe trudności z oddychaniem, świszczący oddech, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, świąd skóry, wysypka na skórze, zaczerwienienie skóry.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fostex?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy lek Fostex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Fostex wpływał na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Fostex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC maksymalnie przez 3 miesiące. Pojemnika z aerozolem nie należy wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50ºC; należy go chronić przed światłem słonecznym.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fostex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem