LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gardan (Metamizole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gardan (OTC) tabletki 500 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,00
Cena
100% (zł):
9,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gardan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera Gardan?

Lek Gardan występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka zawiera 500 mg metamizolu sodowego. Tabletkę można podzielić na połowy. Lek zawiera skrobię pszeniczną - może być stosowany u osób z celiakią; leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż celiakia).

Jak działa Gardan?

Metamizol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Kiedy stosować Gardan?

Lek Gardan jest wskazany w bólach różnego pochodzenia o dużym nasileniu lub gorączce, gdy inne leki są przeciwwskazane lub nieskuteczne.

Jak stosować Gardan?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wielu 15 lat lub więcej (o masie ciała przekraczającej 53 kg)
    Dawka pojedyncza to maksymalnie 2 tabletki Gardan, nie częściej niż 4 razy na dobę w odstępach 6 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek Gardan. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 do 5 dni.
  • Dzieci i młodzież
    Lek Gardan nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Osoby w podeszłym wieku, pacjenci w złym ogólnym stanie zdrowia lub z niewydolnością nerek

U osób w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych i pacjentów z pogorszeniem czynności nerek dawkę należy zmniejszyć.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek. W przypadku krótkotrwałego stosowania zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Stosowanie leku Gardan w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek jest przeciwwskazane.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z odpowiednią ilością wody, najlepiej po posiłku.

Kiedy Gardan nie może być stosowany?

Leku Gardan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metamizol), inne pochodne pirazolonu lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Gardan, jeśli u pacjenta występują reakcje nadwrażliwości na jakikolwiek niesteroidowy lek przeciwzapalny lub lek przeciwbólowy, w szczególności objawiające się obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywką, nieżytem nosa. Stosowanie metamizolu jest przeciwwskazane z lekami z grupy pochodnych pirazolonu i pirazolidyny (fenylobutazon, propyfenazon). Metamizolu nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystepuje astma wywołana lub zaostrzona przez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Lek Gardan jest również przeciwwskazany: w chorobach hematologicznych (w tym w przypadku niedokrwistości aplastycznej, agranulocytozy i leukopenii), w ostrej porfirii wątrobowej, w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, w przypadku wrodzonego niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat. Metamizolu nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gardan?

Metamizol nie powinien być stosowany dłużej niż 3 do 5 dni. Lek Gardan należy natychmiast odstawić i zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia objawów agranulocytozy (np. gorączka, ból gardła lub krtani, ból podczas przełykania, zapalenie jamy ustnej, zapalenie śluzówki nosa, zapalenie śluzówki jamy ustnej, zapalenie okolic narządów płciowych i odbytu). Należy zachować szczególną ostrożność: w przypadku uczulenia na leki przeciwbólowe lub leki przeciwreumatyczne, inne produkty lub żywność; u pacjentów z astmą oskrzelową (zwłaszcza jeśli towarzyszy jej polipowate zapalenie śluzówki nosa i zatok) oraz z chorobami alergicznymi; u pacjentów z chorobami objawiającymi się zmniejszeniem liczby krwinek białych; u pacjentów z niedociśnieniem, odwodnionych lub z niewydolnością serca; u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby; w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W przypadku wystąpienia objawów ciężkiej reakcji uczuleniowej (np. duszność, obrzęk języka lub gardła powodujący zaburzenia połykania, obrzęk naczynioruchowy, wysypka czy pokrzywka, świąd, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi) należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. W czasie przyjmowania leku Gardan nie wolno spożywać alkoholu (alkohol może zwiększać działania niepożądane leku).

Jak stosować Gardan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Stosowanie metamizolu jest przeciwwskazane z lekami z grupy pochodnych pirazolonu i pirazolidyny (fenylobutazon, propyfenazon). Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, fenytoiny, sulfonamidów przeciwbakteryjnych, cyklosporyny, chloropromazyny, leków nasennych, leków przeciwdepresyjnych, doustnych środków antykoncepcyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, allopurynolu.

Czy można stosować Gardan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno przyjmować leku Gardan w okresie ostatnich 3 miesięcy ciąży. Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Gardan w czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży oraz w okresie karmienia piersią może podjąć wyłącznie lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gardan?

Niezbyt często może wystąpić polekowa wysypka skórna. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, jak reakcja anafilaktyczna lub wstrząs anafilaktyczny (objawami nadwrażliwości może być świąd, pokrzywka, obrzęk ogólny lub miejscowy, rumień, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, trudności w oddychaniu); zmniejszenie całkowitej liczby krwinek białych (leukopenia). Bardzo rzadko mogą wystąpić: pęcherzyki na skórze i wewnątrz jamy ustnej lub złuszczanie się skóry, mogące wskazywać na ciężką reakcję skórną nazywaną zespołem Stevens-Johnsona; zagrażający życiu zespół Lyella (objawiający się złuszczającymi się pęcherzami i martwicą, prowadzącymi do złuszczania dużych powierzchni naskórka); atak astmy; agranulocytoza (znaczne, zagrażające życiu zmniejszenie liczby białych krwinek); zmniejszenie liczby płytek krwi; niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna; zaburzenia czynności nerek, białkomocz, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, zwiększone wydalanie moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek. Podczas stosowania leku mogą także wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, po dużych dawkach leku krwawe wymioty, krew w stolcu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gardan?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić: zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, obniżenie temperatury ciała, gwałtowne obniżenie ciśnienia i zaburzenia rytmu serca. Istnieje ryzyko ciężkiego wstrząsu, ostrej niewydolności nerek i wątroby, drgawek i śpiączki.

Czy Gardan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Gardan w zalecanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Prowadzanie pojazdów, obsługiwanie maszyn i wykonywanie innych czynności wymagających aktywnej uwagi nie są wskazane podczas leczenia dużymi dawkami metamizolu, ponieważ może on wpłynąć niekorzystnie na czas reakcji w nieoczekiwanych sytuacjach.

Jak przechowywać Gardan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gardan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Gardan - powiązane artykuły

Sobota, 12 grudnia 2020

Metamizol - ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia W porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów...

Więcej »

Niekiedy potrzebujemy silnych leków przeciwgorączkowych. Zastosowanie ich powinno być uzgodnione z lekarzem.

Więcej »

Czym jest metamizol? Jakie są wskazania do zastosowania metamizolu? Jakie są przeciwwskazania do zastosowania metamizolu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem