LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gardasil 9 (Papillomavirus human vaccine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gardasil 9 (Rp) zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 1 amp.-strzyk. 0,5 ml + 2 igły
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
498,00
Cena
100% (zł):
498,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gardasil 9

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

MSD Vaccins

Co zawiera szczepionka Gardasil 9?

Szczepionka Gardasil 9 występuje w postaci zawiesiny do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce i jest dostępna na receptę.
Szczepionka Gardasil 9 zawiera 9 typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) - typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58.

Jak działa szczepionka Gardasil 9?

Lek jest szczepionką, która ma chronić przed chorobami wywoływanymi przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) określonych typów. Szczepionka nie może być stosowana do leczenia osób już zakażonych tymi typami wirusa HPV. Szczepionka Gardasil 9 nie zawiera składników zakaźnych i nie może wywołać chorób spowodowanych wirusem HPV.

Kiedy stosować szczepionkę Gardasil 9?

Szczepionka Gardasil 9 jest przeznaczona do stosowania u osób w wieku od 9 lat w celu ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusy brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV). Do chorób tych należą zmiany przednowotworowe i rak żeńskich narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmiany przednowotworowe i rak odbytu oraz brodawki narządów płciowych u mężczyzn i kobiet.

Jak stosować szczepionkę Gardasil 9?

Osoby w wieku od 9 do 14 lat w chwili podania pierwszej dawki będą miały podane 2 dawki szczepionki Gardasil 9 (druga dawka jest podawana 5 do 13 miesięcy po pierwszej dawce). W tej grupie wiekowej szczepionkę Gardasil 9 można także podawać w schemacie 3 dawek (druga dawka jest podawana 2 miesiące po pierwszej dawce, a trzecia dawka 6 miesięcy po pierwszej dawce) - wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu 1 roku.
Osoby w wieku od 15 lat w chwili podania pierwszej dawki otrzymują 3 dawki szczepionki Gardasil 9 (druga dawka jest podawana 2 miesiące po pierwszej dawce, a trzecia dawka 6 miesięcy po pierwszej dawce) - wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu 1 roku.
W przypadku, gdy jako pierwszą dawkę podano szczepionkę Gardasil 9, należy ukończyć cykl szczepień, stosując szczepionkę Gardasil 9, a nie inną szczepionkę przeciw HPV.

Sposób podawania

Lekarz lub pielęgniarka poda szczepionkę jako zastrzyk domięśniowy (w górną część ramienia lub udo).

Kiedy szczepionka Gardasil 9 nie może być stosowana?

Szczepionka Gardasil 9 nie może być podawana pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne zawarte w szczepionce lub na którykolwiek z pozostałych składników szczepionki. Szczepionki Gardasil 9 nie należy podawać, jeśli u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna po otrzymaniu dawki szczepionki Gardasil lub Silgard, lub Gardasil 9. Jeśli u pacjenta występuje choroba przebiegająca z wysoką gorączką, należy odroczyć szczepienie do czasu wyzdrowienia (niezbyt wysoka gorączka lub przeziębienie nie powinny być powodem do odłożenia terminu szczepienia).
Szczepionka Gardasil 9 nie jest przeznaczona dla osób w wieku poniżej 9 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania szczepionki Gardasil 9?

Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o występowaniu zaburzeń układu odpornościowego lub zaburzeń krwawienia. Lekarz podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia szczepienia. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wcześniej wystąpiło omdlenie przy poprzednich zastrzykach. Szczepionka Gardasil 9 może nie w pełni chronić wszystkie osoby, które zostały nią zaszczepione. Szczepionka Gardasil 9 nie chroni przed chorobami wywołanymi przez inne typy wirusa brodawczaka ludzkiego niż w niej zawarte. Szczepienie przeciw HPV nie zastępuje rutynowych badań szyjki macicy - kobiety powinny nadal wykonywać badania wymazu szyjki macicy i badania cytologiczne, a także stosować środki zapobiegawcze i ochronne. Szczepionka Gardasil 9 nie chroni przed innymi chorobami niewywołanymi wirusem HPV.

Jak stosować szczepionkę Gardasil 9 z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lekarz podejmuje decyzję, czy szczepionka Gardasil 9 może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami.

Czy można podać szczepionkę Gardasil 9 w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o szczepieniu szczepionką Gardasil 9 kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu szczepionki Gardasil 9?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie lub po szczepieniu szczepionką Gardasil 9, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy szczepionka Gardasil 9 wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Szczepionka Gardasil 9 może nieznacznie i tymczasowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać szczepionkę Gardasil 9?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Ampułko-strzykawkę należy przechowywać w tekturowym pudełku w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gardasil 9 - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Gardasil 9 - powiązane artykuły

Czwartek, 13 lipca 2023

Lipcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce dłuższa o 26 pozycji Czym jest wykaz leków zagrożonych dostępnością w Polsce? Leki zagrożone dostępnością w Polsce dodane...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem