Dodaj do mojego indeksu leków »

Gardimax medica (Chlorhexidine+Lidocaine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gardimax medica (OTC) tabletki do ssania 5 mg + 1 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 21,40 Cena 100% (zł): 21,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Gardimax medica lemon (OTC) tabletki do ssania 5 mg + 1 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,20 Cena 100% (zł): 22,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gardimax medica

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Tactica Pharmaceuticals Sp. z o.o.

CO ZAWIERA GARDIMAX MEDICA

Gardimax medica
1 tabletka do ssania zawiera 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Lek zawiera mentol. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku; sorbitol może mieć łagodne działanie przeczyszczające.
Gardimax medica lemon
1 tabletka do ssania zawiera 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku; sorbitol może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Lek wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i odkażające.

KIEDY STOSUJE SIĘ GARDIMAX MEDICA

Lek jest wskazany do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania przez 3 do 4 dni. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
Dorośli
6 do 10 tabletek do ssania na dobę.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 lat: połowa dawki dla dorosłych (3 do 5 tabletek do ssania na dobę). Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania
Tabletkę należy powoli ssać w jamie ustnej; nie należy jej żuć ani połykać. Leku nie należy stosować bezpośrednio przed lub podczas jedzenia lub picia.

KIEDY GARDIMAX MEDICA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (lidokainę, chlorheksydynę), na inne środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli po upływie 3-4 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Z uwagi na obecność mentolu w leku Gardimax medica, należy zachować ostrożność podczas stosowania u dzieci, jeśli zaistnieją objawy poprzedzające drgawki. Należy unikać stosowania leku u osób szczególnie skłonnych do alergii. Po zastosowaniu leku może wystąpić przemijające uczucie drętwienia w jamie ustnej i gardle i powodować trudności w przełykaniu, co może utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko przygryzienia warg i (lub) języka - nie należy jeść ani pić do czasu ustąpienia uczucia drętwienia. Zalecane jest, aby zapewnić co najmniej 30-minutową przerwę pomiędzy stosowaniem pasty do zębów i zastosowaniem leku.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne skóry i śluzówki (wysypka, zapalenie śluzówki jamy ustnej, złuszczanie się śluzówki jamy ustnej i obrzęk ślinianek), ciężka reakcja uczuleniowa. Mogą także wystąpić zaburzenia smaku i uczucie pieczenia na języku. Po długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się przejściowo brązowe przebarwienia na języku i zębach (przebarwienia te można usunąć).
Jeśli wystąpi ciężka reakcja uczuleniowa, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania: niepokój, ziewanie, nerwowość, szumy uszne, oczopląs, drżenie mięśni, drgawki, depresja, niewydolność oddechowa, niedociśnienie, zaburzenie rytmu serca, trudności w połykaniu.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych