LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gavreto (Pralsetinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gavreto (Rpz) kapsułki twarde 100 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gavreto

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Gavreto?

Lek Gavreto to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka twarda zawiera 100 mg pralsetynibu.

Jak działa lek Gavreto?

Lek zawiera pralsetynib, który jest lekiem przeciwnowotworowym z grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej (inhibitor RET).

Kiedy stosować lek Gavreto?

Lek Gavreto jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, wywołanym przez zmiany w genie o nazwie RET, jeśli pacjent nie był wcześniej leczony innym lekiem z grupy inhibitorów RET.

Jak stosować lek Gavreto?

Lekarz określi dawkowanie leku i długość leczenia. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Dawkę dobową leku należy przyjmować raz na dobę. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lekarz może zmienić dawkę leku, tymczasowo lub na stałe przerwać leczenie. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, na pusty żołądek. Nie należy spożywać posiłku co najmniej 2 godziny przed i przez co najmniej godzinę po przyjęciu leku Gavreto.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Gavreto?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien przyjąć lek niezwłocznie po uświadomieniu sobie tego faktu tego samego dnia. Należy przyjąć zaplanowaną dawkę leku następnego dnia. W przypadku wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki; należy przyjąć zaplanowaną dawkę leku następnego dnia.

Kiedy lek Gavreto nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pralsetynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Gavreto nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gavreto?

Terapia lekiem Gavreto zostanie rozpoczęta przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi badanie komórek nowotworowych pacjenta w celu potwierdzenia obecności zmiany genetycznej dotyczącej genu RET. Regularnie będzie kontrolowany stan pacjenta i skuteczność leczenia. Lekarz będzie monitorował ciśnienie krwi przed rozpoczęciem leczenia, po upływie tygodnia leczenia, a następnie w zależności od potrzeb. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi badania krwi w celu oceny czynności wątroby; badania te będą powtarzane co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia, a następnie w zależności od potrzeb. Przed rozpoczęciem leczenia oraz w trakcie jego trwania u pacjenta będą również wykonywane badania EKG. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Gavreto z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Lek Gavreto może wpływać na działanie innych leków, a niektóre inne leki mogą wpływać na sposób działania leku Gavreto.

Jak stosować lek Gavreto z jedzeniem i piciem?

W trakcie leczenia lekiem Gavreto należy unikać picia soku grejpfrutowego i jedzenia grejpfrutów lub gorzkich pomarańczy.

Czy można stosować lek Gavreto w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem leku Gavreto w okresie ciąży. Nie należy zachodzić w ciążę w czasie przyjmowania tego leku. Przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem lekarz sprawdzi czy pacjentka jest w ciąży. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Gavreto i przez co najmniej 2 tygodnie po jego zakończeniu. Pacjenci, których partnerki są zdolne do zajścia w ciążę, powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia oraz przez tydzień po zakończeniu leczenia. Należy omówić z lekarzem odpowiednie metody antykoncepcji. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Gavreto i przez co najmniej tydzień po przyjęciu jego ostatniej dawki. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gavreto należy porozmawiać z lekarzem na temat zachowania spermy lub komórek jajowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gavreto?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Gavreto. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: niedokrwistość, niski poziom neutrofili, niski poziom białych krwinek, zaparcia, ból kości lub mięśni, zmęczenie, zwiększona ilość aminotransferaz (enzymów wątrobowych) i zwiększone ciśnienie krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gavreto?

W sytuacji przyjęcia większej ilości kapsułek niż zalecona należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Gavreto wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Gavreto może powodować uczucie zmęczenia - w przypadku wystąpienia tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia objawów. Należy porozmawiać z lekarzem na temat możliwości prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Gavreto?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gavreto - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem