LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gaxenim (Fingolimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gaxenim (Rpz) kapsułki twarde 0,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gaxenim

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Gaxenim?

Lek Gaxenim występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg fingolimodu (w postaci chlorowodorku).

Jak działa lek Gaxenim?

Fingolimod zmniejsza zdolność limfocytów do swobodnego przemieszczania się w organizmie pacjenta oraz powstrzymuje je przed przenikaniem do mózgu i rdzenia kręgowego. W ten sposób lek ogranicza uszkodzenie nerwów powodujące stwardnienie rozsiane. Fingolimod nie powoduje wyleczenia stwardnienia rozsianego, ale pomaga zmniejszyć liczbę rzutów i spowalnia postęp niesprawności spowodowanej przez tę chorobę.

Kiedy stosować lek Gaxenim?

Lek Gaxenim jest stosowany u dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego, w szczególności u pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie stwardnienia rozsianego lub u pacjentów, którzy mają szybko rozwijającą się, ciężką postać stwardnienia rozsianego.

Jak stosować lek Gaxenim?

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przerywać przyjmowania leku Gaxenim ani zmieniać dawkowania bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy otwierać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Gaxenim?

Jeśli pacjent przyjmuje lek Gaxenim krócej niż miesiąc i zapomniał przyjąć jednej dawki przez cały dzień, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem następnej dawki (lekarz może zdecydować o zatrzymaniu pacjenta na obserwację podczas przyjmowania następnej dawki).
Jeśli pacjent przyjmuje lek Gaxenim przez co najmniej miesiąc i zapomniał przyjmować lek przez ponad 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem następnej dawki (lekarz może zdecydować o zatrzymaniu pacjenta na obserwację podczas przyjmowania następnej dawki); jeśli pacjent zapomniał przyjmować lek przez okres do 2 tygodni, może przyjąć następną dawkę zgodnie z planem.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Gaxenim nie może być stosowany?

Leku Gaxenim nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (fingolimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Gaxenim nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gaxenim?

Terapia z zastosowaniem leku Gaxenim jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu stwardnienia rozsianego. Lekarz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku zanim podejmie decyzję o wdrożeniu terapii. Jeśli lek Gaxenim będzie właściwy dla pacjenta, lekarz omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii i kontroli choroby. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.
Po przyjęciu pierwszej dawki leku Gaxenim lub po pierwszym zwiększeniu dawki pacjent musi pozostać w gabinecie lekarskim lub przychodni przez co najmniej 6 godzin - w czasie tej obserwacji będzie wykonywany cogodzinny pomiar tętna i ciśnienia krwi, aby w razie wystąpienia działań niepożądanych zdarzających się na początku leczenia, można było zastosować odpowiednie leczenie. Przed podaniem pierwszej dawki leku oraz po zakończeniu 6-godzinnej obserwacji u pacjenta zostanie wykonane badanie EKG. Jeśli po 6 godzinach obserwacji u pacjenta zostaną stwierdzone nieprawidłowości w badaniu EKG, może zajść potrzeba dłuższego monitorowania stanu pacjenta aż do ustąpienia tych objawów.
U pacjentów, którzy nigdy nie chorowali na ospę wietrzną, konieczne jest sprawdzenie odporności na działanie wirusa ospy wietrznej. Jeśli pacjent nie jest chroniony przed działaniem wirusa, może wymagać podania szczepionki przeciw ospie wietrznej przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gaxenim (leczenie może być wówczas rozpoczęte po pełnym kursie szczepienia).
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gaxenim lekarz może skierować na badania okulistyczne pacjentów z istniejącymi obecnie lub występującymi w przeszłości zaburzeniami widzenia lub innymi objawami obrzęku w plamce, zapaleniem lub zakażeniem oka, lub z cukrzycą. Lekarz może skierować pacjenta na badania okulistyczne po 3 do 4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia lekiem Gaxenim.
Przed leczeniem, w trakcie i po leczeniu lekarz zleci badania krwi w celu monitorowania czynności wątroby; jeśli potwierdzą się zaburzenia czynności wątroby, leczenie lekiem Gaxenim może zostać przerwane. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz musi potwierdzić odpowiednią do rozpoczęcia leczenia liczbę białych krwinek we krwi i może zlecić regularne powtarzanie tych badań; w przypadku gdy nie ma wystarczającej liczby białych krwinek, może być konieczne przerwanie leczenia lekiem Gaxenim.
Podczas leczenia pacjent powinien ograniczyć ekspozycję na słońce i promieniowanie UV poprzez noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej i regularne nakładanie kremu z filtrem o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV.

Jak stosować lek Gaxenim z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Gaxenim w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Gaxenim nie może być stosowany u kobiet w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko szkodliwego wpływu na nienarodzone dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci wykonanie testu ciążowego w celu upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży. Należy stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Gaxenim oraz w ciągu 2 miesięcy po zakończeniu leczenia (należy porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Gaxenim, należy natychmiast poinformować o tym lekarza. Podczas przyjmowania leku Gaxenim nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gaxenim?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii z zastosowanie leku Gaxenim, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania leku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gaxenim?

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Gaxenim wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lekarz poinformuje pacjenta, czy sama choroba umożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Nie należy się spodziewać, aby lek Gaxenim miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.. Na początku leczenia pacjent musi pozostać w gabinecie lekarskim lub w przychodni przez 6 godzin po przyjęciu pierwszej dawki leku Gaxenim; w tym czasie oraz potencjalnie po nim, może być zaburzona zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Gaxenim?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gaxenim - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Gaxenim - powiązane artykuły

Poniedziałek, 24 marca 2025

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2025 - zmiany w programach lekowych i chemioterapii Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2025 - informacje ogólne Lista refundacyjna na...

Więcej »
Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w programach lekowych Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w...

Więcej »




banerbaner