LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Geroladut (Dutasteride)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Geroladut (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Geroladut

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Geroladut?

Lek Geroladut występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek lecytynę otrzymywaną z soi, która może zawierać olej sojowy.

Jak działa lek Geroladut?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować lek Geroladut?

Lek Geroladut stosuje się u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, czyli prostaty), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu o nazwie dihydrotestosteron.
Lek Geroladut może być również stosowany jednocześnie z innym lekiem - tamsulozyną - stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego.

Jak stosować lek Geroladut?

Dawkowanie określa lekarz. Należy stosować lek Geroladut tak długo, jak zaleci to lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości i popić wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Geroladut?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze i kontynuować wcześniejszy schemat dawkowania. Nie należy stosować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Geroladut nie może być stosowany?

Leku Geroladut nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne inhibitory 5-alfa-reduktazy (do których należy dutasteryd), soję, orzeszki ziemne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Geroladut nie wolno stosować u kobiet, dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Geroladut?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Geroladut konieczny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności dotyczących tego leku. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz wyznaczy terminy badań kontrolnych związanych z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Kobiety, dzieci i młodzież nie mogą dotykać uszkodzonych kapsułek leku Geroladut, ponieważ substancja czynna leku może być wchłaniana przez skórę - w razie kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy niezwłocznie umyć wodą z mydłem.

Jak stosować lek Geroladut z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Geroladut w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Geroladut nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku Geroladut jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje podczas pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Geroladut. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Geroladut?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas stosowania leku Geroladut, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Geroladut i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy reakcji uczuleniowej (takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Geroladut?

W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości kapsułek należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Geroladut wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Geroladut nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Geroladut?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Geroladut - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem