LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gilenya (Fingolimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gilenya (Rpz) kapsułki twarde 0,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gilenya

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Gilenya?

Lek Gilenya występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg fingolimodu (w postaci chlorowodorku).

Jak działa lek Gilenya?

Fingolimod zmniejsza zdolność limfocytów do swobodnego przemieszczania się w organizmie pacjenta oraz powstrzymuje je przed przenikaniem do mózgu i rdzenia kręgowego. W ten sposób lek ogranicza uszkodzenie nerwów powodujące stwardnienie rozsiane. Fingolimod nie powoduje wyleczenia stwardnienia rozsianego, ale pomaga zmniejszyć liczbę rzutów i spowalnia postęp niesprawności spowodowanej przez tę chorobę.

Kiedy stosować lek Gilenya?

Lek Gilenya jest stosowany u dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) w leczeniu ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego, w szczególności u pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie stwardnienia rozsianego lub u pacjentów, którzy mają szybko rozwijającą się, ciężką postać stwardnienia rozsianego.

Jak stosować lek Gilenya?

Lekarz ustala dawkowanie leku i długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia lekiem Gilenya ani zmieniać dawki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy otwierać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Gilenya?

Jeśli pacjent przyjmuje lek Gilenya krócej niż miesiąc i zapomniał przyjąć jednej dawki przez cały dzień, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem następnej dawki (lekarz może zdecydować o zatrzymaniu pacjenta na obserwację podczas przyjmowania następnej dawki). Jeśli pacjent przyjmuje lek Gilenya przez co najmniej miesiąc i zapomniał przyjmować lek przez ponad 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem następnej dawki (lekarz może zdecydować o zatrzymaniu pacjenta na obserwację podczas przyjmowania następnej dawki); jeśli pacjent zapomniał przyjmować lek przez okres do 2 tygodni, może przyjąć następną dawkę zgodnie z planem.
Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Gilenya nie może być stosowany?

Leku Gilenya nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (fingolimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Gilenya nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gilenya?

Terapia z zastosowaniem leku Gilenya jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia tym lekiem konieczne będzie przeanalizowanie wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Jeśli lek Gilenya będzie dla pacjenta odpowiedni, lekarz dokładnie wyjaśni zasady prowadzenia terapii i kontroli choroby. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.
Pacjent pozostanie w gabinecie lekarskim lub przychodni przez co najmniej 6 godzin po przyjęciu pierwszej dawki leku Gilenya lub po pierwszym zwiększeniu dawki; w tym czasie będzie wykonany cogodzinny pomiar tętna i ciśnienia krwi, aby w razie wystąpienia działań niepożądanych, które zdarzają się na początku leczenia, można było zastosować odpowiednie leczenie. Przed pierwszą dawką leku oraz po zakończeniu 6-godzinnej obserwacji u pacjenta zostanie wykonane badanie EKG. Jeśli po 6 godzinach obserwacji u pacjenta zostaną stwierdzone nieprawidłowości w badaniu EKG, może być konieczne dłuższe monitorowanie stanu pacjenta aż do ustąpienia tych objawów.
Jeśli pacjent nigdy nie chorował na ospę wietrzną, lekarz sprawdzi jego odporność na działanie wirusa ospy wietrznej. W przypadku braku ochrony przed działaniem wirusa, będzie konieczne podanie szczepionki przeciw ospie wietrznej przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gilenya, co opóźni rozpoczęcie terapii.
Przed, w trakcie i po leczeniu lekarz zleci badania krwi w celu monitorowania czynności wątroby; jeśli wyniki badań wskażą na zaburzenia czynności wątroby, leczenie lekiem Gilenya może zostać przerwane. Przed rozpoczęciem stosowania leku Gilenya, lekarz potwierdzi, czy liczba białych krwinek we krwi jest odpowiednia do rozpoczęcia leczenia i może zlecić regularne powtarzanie badań; w przypadku zbyt małej liczby białych krwinek może być konieczne przerwanie leczenia lekiem Gilenya.
W trakcie terapii należy ograniczyć ekspozycję na słońce i promieniowanie UV poprzez noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej i regularne stosowanie kremów z filtrem o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV.

Jak stosować lek Gilenya z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Gilenya w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Gilenya nie należy stosować w ciąży, ponieważ może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie testu ciążowego, aby wykluczyć ciążę. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Gilenya oraz przez okres 2 miesięcy po zakończeniu leczenia (lekarz zaleci pacjentce skuteczne metody antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Gilenya, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Gilenya.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gilenya?

W trakcie stosowania leku Gilenya mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gilenya?

W sytuacji przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Gilenya wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lekarz poinformuje pacjenta, czy sama choroba umożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Lek Gilenya nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Na początku leczenia pacjent musi pozostać w gabinecie lekarskim lub w przychodni przez 6 godzin po przyjęciu pierwszej dawki leku Gilenya; w tym czasie oraz potencjalnie po nim, może być zaburzona zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać lek Gilenya?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gilenya - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem