CO ZAWIERA GINKOFAR FORTE?
1 tabletka powlekana Ginkofar Forte zawiera 80 mg suchego wyciągu z liści miłorzębu japońskiego, w tym 22-27% ginkgoflawonoglikozydów, 5-7% laktonów terpenowych (w tym 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu) oraz nie więcej niż 5 ppm kwasów ginkgolowych. Lek zawiera laktozę i glukozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość glukozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
JAK DZIAŁA GINKOFAR FORTE?
Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego poprawia przepływ krwi w mózgu, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega agregacji płytek. Za substancje czynne wyciągu uważa się glikozydy flawonowe, ginkgolidy oraz bilobalid.
KIEDY STOSOWAĆ GINKOFAR FORTE?
Lek Ginkofar Forte stosuje w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem) oraz w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji.
JAK STOSOWAĆ GINKOFAR FORTE?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Dorośli
Zalecana dawka to 3 razy na dobę po 1 tabletce leku Ginkofar Forte. Dawka dobowa wynosi 3 tabletki Ginkofar Forte.
Leczenie powinno trwać przynajmniej 8 tygodni. Jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów lub po 3 miesiącach stosowania leku nie następuje poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Po 3 miesiącach należy poradzić się lekarza, czy powinno się kontynuować leczenie.
Dzieci i młodzież
Leku Ginkofar Forte nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Sposób podawania
Tabletki przyjmuje się po posiłku, popijając płynem.
KIEDY GINKOFAR FORTE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?
Leku Ginkofar Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wyciąg z liści miłorzębu japońskiego) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży.
JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU GINKOFAR FORTE?
Jeśli po upływie 3 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ginkofar Forte należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień (lek może wydłużać czas krwawienia). Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką, gdyż nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych napadów podczas przyjmowania leku. Przed zabiegiem operacyjnym należy poinformować lekarza lub stomatologa o stosowaniu leku. Zaleca się przerwać stosowanie leku Ginkofar Forte przynajmniej 3-4 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym, takim jak np. wyrywanie zęba. Leku Ginkofar Forte nie należy stosować równocześnie z napojami alkoholowymi.
JAK STOSOWAĆ GINKOFAR FORTE Z INNYMI LEKAMI?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent regularnie przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna lub pochodne kumaryny), leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), ponieważ jednoczesne ich stosowanie może zwiększać ryzyko krwawień. Jeśli pacjent przyjmuje: efawirenz, nifedypinę, talinolol, dabigatran, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ GINKOFAR FORTE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?
Lek Ginkofar Forte jest przeciwwskazany do stosowania podczas ciąży, ze względu na ryzyko zwiększonej skłonności do krwawień. Leku Ginkofar Forte nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.
JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU GINKOFAR FORTE?
Bardzo często może wystąpić ból głowy. Często: zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty). Ponadto mogą wystąpić: krwawienie z poszczególnych narządów (oczu, nosa, krwotok z przewodu pokarmowego i naczyń mózgowych), reakcje uczuleniowe, alergiczne reakcje skórne (rumień, obrzęk, świąd i wysypka). Ryzyko krwawień zwiększa się w przypadku jednoczesnego stosowania leku Ginkofar Forte i leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych.
CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU GINKOFAR FORTE?
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
CZY GINKOFAR FORTE WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?
Brak danych dotyczących wpływu leku Ginkofar Forte na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
JAK PRZECHOWYWAĆ GINKOFAR FORTE?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych