LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gisartan (Telmisartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gisartan (Rp) tabletki 80 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
16,14
0,00
Cena
100% (zł):
31,12
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Gisartan (Rp) tabletki 80 mg + 25 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
16,14
0,00
Cena
100% (zł):
31,12
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gisartan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Gisartan?

Lek Gisartan występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.

  • Gisartan 80 mg + 12,5 mg
    1 tabletka zawiera 80 mg telmisartanu oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
  • Gisartan 80 mg + 25 mg
    1 tabletka zawiera 80 mg telmisartanu oraz 25 mg hydrochlorotiazydu.

Jak działa Gisartan?

Lek Gisartan zawiera dwie substancje czynne: telmisartan i hydrochlorotiazyd. Telmisartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować Gisartan?

Lek Gisartan 80 mg + 12,5 mg jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest wystarczająco kontrolowane po zastosowaniu samego telmisartanu.
Lek Gisartan 80 mg + 25 mg jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest wystarczająco kontrolowane po zastosowaniu leku zawierającego telmisartan w dawce 80 mg i hydrochlorotiazyd w dawce 12,5 mg lub które wcześniej przyjmowały telmisartan i hydrochlorotiazyd w osobnych preparatach.

Jak stosować Gisartan?

Dawkowanie leku Gisartan i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami. Tabletki należy połykać, popijając wodą lub napojem bezalkoholowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Gisartan?

Lek Gisartan należy przyjmować regularnie każdego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć lek, powinien go przyjąć jak najszybciej tego samego dnia. Jeżeli tabletka nie zostanie przyjęta jednego dnia, należy przyjąć zwykle stosowaną dawkę następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Gisartan nie może być stosowany?

Leku Gisartan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (telmisartan, hydrochlorotiazyd), sulfonamidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje: ciężkie zaburzenie czynności nerek, ciężkie zaburzenie czynności wątroby; niskie stężenie potasu lub wysokie stężenie wapnia we krwi, których nie można wyrównać leczeniem. Leku Gisartan nie wolno stosować po trzecim miesiącu ciąży.
Stosowanie leku Gisartan u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat nie jest zalecane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gisartan?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gisartan lekarz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz określi zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy porozmawiać z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Należy ochraniać skórę przed światłem słonecznym i promieniowaniem UV w trakcie leczenia. Podczas stosowania leku Gisartan nie zaleca się spożywania alkoholu.

Jak stosować Gisartan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Gisartan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Gisartan w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Gisartan, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Gisartan w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gisartan?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Gisartan są opisane szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gisartan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Gisartan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Gisartan może powodować zawroty głowy lub zmęczenie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.

Jak przechowywać Gisartan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gisartan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem