LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gliptivil Combo (Vildagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gliptivil Combo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,78
0,00
Cena
100% (zł):
32,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Gliptivil Combo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,78
0,00
Cena
100% (zł):
32,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gliptivil Combo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Gliptivil Combo?

Lek Gliptivil Combo to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.

  • Gliptivil Combo 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Gliptivil Combo 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Gliptivil Combo?

Substancjami czynnymi leku Gliptivil Combo są wildagliptyna i metformina, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Wildagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Gliptivil Combo?

Lek Gliptivil Combo jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek Gliptivil Combo jest stosowany, gdy cukrzycy nie można kontrolować samą dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Jest on stosowany sam lub z innymi lekami stosowanymi w leczeni cukrzycy (insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika).

Jak stosować lek Gliptivil Combo?

Lekarz określa dawkowanie leku Gliptivil Combo oraz długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub tuż po posiłku. Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Gliptivil Combo?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę, powinien ją przyjąć podczas następnego posiłku, chyba że jest to czas przyjęcia kolejnej tabletki. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Gliptivil Combo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (wildagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Gliptivil Combo u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gliptivil Combo?

Po rozmowie z pacjentem oraz wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Gliptivil Combo, lekarz wprowadzi leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej pacjent stosował wildagliptynę, ale z powodu choroby wątroby musiał przestać ją przyjmować - w takiej sytuacji pacjent nie będzie mógł stosować także leku Gliptivil Combo. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości choroby trzustki.
Należy wstrzymać stosowanie leku Gliptivil Combo i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia wystąpi jakikolwiek objaw kwasicy mleczanowej. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku odwodnienia (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt malej ilości płynów). Przed wprowadzeniem leczenia lekarz dokładnie omówi sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz opisze objawy na które należy zwrócić uwagę.
Lek Gliptivil Combo nie może być stosowany podczas poważnego zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać leczenie tym lekiem i kiedy będzie mógł je ponownie rozpocząć. Czasowe przerwanie przyjmowania leku Gliptivil Combo jest także konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz przekaże kiedy trzeba przerwać i kiedy można wznowić leczenie lekiem Gliptivil Combo.
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gliptivil Combo oraz w odstępach co 3 miesiące w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, będzie konieczne wykonanie badań określających czynność wątroby. Podczas leczenia lekarz będzie także kontrolował czynność nerek co najmniej raz na rok (u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej). Należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz przestrzegać kontroli i pielęgnacji skóry stóp. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Gliptivil Combo, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Gliptivil Combo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Gliptivil Combo.

Czy można stosować lek Gliptivil Combo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Gliptivil Combo, powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gliptivil Combo?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Gliptivil Combo. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Gliptivil Combo i natychmiast zgłosić się do lekarza w razie pojawienia się następujących objawów: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie połączone z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem lub oddychaniem, nagłe pojawienie się wysypki lub pokrzywki (są to objawy obrzęku naczynioruchowego); zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu (mogą to być objawy zapalenia wątroby); silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty (mogą to być objawy zapalenie trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gliptivil Combo?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż przepisana przez lekarza należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Czy lek Gliptivil Combo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli podczas przyjmowania leku Gliptivil Combo wystąpią zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Gliptivil Combo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gliptivil Combo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Gliptivil Combo - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem