LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Glucophage (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Glucophage 500 mg (Rp) tabletki powlekane 500 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,22
0,00
Cena
100% (zł):
5,91
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage 500 mg (Rp) tabletki powlekane 500 mg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,00
Cena
100% (zł):
21,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage 850 mg (Rp) tabletki powlekane 850 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,74
0,00
Cena
100% (zł):
8,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage 850 mg (Rp) tabletki powlekane 850 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,90
0,00
Cena
100% (zł):
13,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage 1000 mg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,04
0,00
Cena
100% (zł):
8,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage 1000 mg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Glucophage

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sante s.a.s.

Co zawiera lek Glucophage?

Lek Glucophage występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg, 850 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Glucophage?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Glucophage?

Lek Glucophage jest stosowany w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, u których samą dietą i wysiłkiem fizycznym nie można uzyskać wystarczającej kontroli stężenia glukozy we krwi. Dorośli mogą przyjmować go jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi podawanymi doustnie lub z insuliną. Dzieci w wieku od 10 lat i młodzież mogą go przyjmować jako jedyny lek lub w skojarzeniu z insuliną.

Jak stosować lek Glucophage?

Dawkę leku Glucophage ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy odstawiać leku bez porozumienia z lekarzem ze względu na ryzyko zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po posiłku, co pozwoli uniknąć działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy kruszyć ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Glucophage?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Glucophage nie może być stosowany?

Leku Glucophage nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Glucophage nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Glucophage?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Glucophage konieczny jest wywiad lekarski i analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte, co pewien czas konieczne będą konsultacje z lekarzem w celu kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy przerwać leczenie lekiem Glucophage i jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów kwasicy mleczanowej - groźnego działania niepożądanego tego leku, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, które opisze pacjentowi lekarz. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (takim jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniej płynów niż zwykle).
Koniecznie należy poradzić się lekarza, jeśli u pacjenta będzie wykonywany duży zabieg chirurgiczny albo badanie radiologiczne lub badanie z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod, ponieważ w takich sytuacjach lek Glucophage musi zostać odstawiony na pewien okres przed i po badaniu lub zabiegu chirurgicznym.
W trakcie leczenia kontrolowana będzie czynność nerek - co najmniej raz w roku, częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek. Należy kontynuować zalecenia lekarza dotyczące diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Glucophage, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Glucophage z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Glucophage w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią muszą skonsultować z lekarzem, czy będzie możliwe stosowanie u nich leku Glucophage.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Glucophage?

Działania niepożądane które mogą wystąpić podczas stosowania leku Glucophage, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Glucophage i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w przypadku wystąpienia: objawów kwasicy mleczanowej (takich jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); objawów zapalenia wątroby (takich jak: zmęczenie, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, z zażółceniem lub bez zażółcenia skóry i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Glucophage?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Glucophage wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Glucophage stosowany jako jedyny lek nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Jednak stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika, może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Glucophage?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Glucophage - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem