Dodaj do mojego indeksu leków »

Gripex Max (Paracetamol+Dextromethorphan+Pseudoephedrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gripex Max (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 15 mg + 30 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,50 Cena 100% (zł): 15,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Gripex Max (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 15 mg + 30 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 23,90 Cena 100% (zł): 23,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gripex Max

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

US Pharmacia Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Preparat zawiera tartrazynę.

WSKAZANIA
Krótkotrwałe leczenie nasilonych objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych (gorączka, katar, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe).

DAWKOWANIE
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
1 do 2 tabletek przyjmowane od 3 do 4 razy na dobę. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Jednoczesne stosowanie innych leków zawierających paracetamol. Stosowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca. Choroba alkoholowa. Astma oskrzelowa. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Mogą wystąpić: omamy; senność, zawroty głowy; tachykardia; nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi. Niezbyt często: zmęczenie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości typu I: obrzęk alergiczny, reakcja anafilaktyczna; nudności, wymioty; skórne reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry, wysypka. Bardzo rzadko: napad astmy oskrzelowej; uszkodzenie wątroby występujące najczęściej w wyniku przedawkowania; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego; granulocytopenia, agranulocytoza, małopłytkowość.

UWAGI
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, rozedmą płuc, zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, rozrostem gruczołu krokowego, nadczynnością tarczycy, cukrzycą oraz u stosujących leki przeciwlękowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne, tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Preparatu nie należy stosować w przewlekłym kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny oraz u pacjentów z niewydolnością oddechową, astmą oskrzelową oraz u chorych z ryzykiem wystąpienia niewydolności oddechowej. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu. Sportowców należy poinformować, że leczenie chlorowodorkiem pseudoefedryny może przyczynić się do dodatnich wyników testów antydopingowych.
W okresie stosowania preparatu należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych