LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Gripex Noc (Paracetamol + Pseudoephedrine + Dextromethorphan + Chlorpheniramine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Gripex Noc (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 30 mg + 15 mg + 2 mg 6 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,00 Cena 100% (zł): 11,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Gripex Noc (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 30 mg + 15 mg + 2 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,20 Cena 100% (zł): 15,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skład

1 tabletka powlekana zawiera: 500 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu i 2 mg maleinianu chlorfeniraminy.

Wskazania

Łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych takich jak: gorączka, katar, kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    1 lub 2 tabletki przed snem (nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę).
  • Dzieci
    Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wirusowe zapalenie wątroby. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Niestabilna choroba wieńcowa. Choroba alkoholowa. Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Stosowanie zydowudyny. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

  • Paracetamol
    Rzadko: niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie funkcji szpiku kostnego, małopłytkowość; obrzęki; ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwotok, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka; nefropatie i tubulopatie.
  • Pseudoefedryna
    Mogą wystąpić: niestrawność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, zaczerwienienia i wysypki, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, wzmożone pragnienie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, niepokój, bezsenność, rzadko niekontrolowane wydalanie moczu, osłabienie mięśni, drżenia, lęk, omamy, trombocytopenia.
  • Dekstrometorfan
    Niezbyt często: umiarkowane zmęczenie, zawroty głowy; nudności, problemy żołądkowo-jelitowe, wymioty. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości; senność, omamy, rozwój uzależnienia, w razie nadużywania.
  • Chlorfeniramina
    Często: depresja OUN w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, które u części pacjentów znikają po 2-3 dniach leczenia; dyskinezy w obrębie twarzy, zaburzenia koordynacji (sztywność), drżenia, parestezje; suchość w jamie ustnej, utrata apetytu, zmiany dotyczące odczuwania smaków i zapachów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu); zatrzymanie moczu i (lub) trudności z oddawaniem moczu; suchość błony śluzowej nosa i gardła, wysychanie błon śluzowych; nasilone pocenie; widzenie nieostre, podwójne widzenie. Niezbyt często lub rzadko: niekiedy pobudzenie paradoksalne (szczególnie przy stosowaniu dużych dawek u dzieci lub osób w podeszłym wieku); ucisk w klatce piersiowej, sapanie; na ogół przy przedawkowaniu - zaburzenia rytmu serca, kołatanie, tachykardia; rzadko cholestaza, zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby (łącznie z bólami w nadbrzuszu lub brzuchu, ciemnym zabarwieniem moczu, itp.); reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowana podobne leki; rzadko zaburzenia morfologii krwi (agranulocytoza, leukopenia, niedokrwistość aplastyczna lub trombocytopenia), z objawami takimi jak nietypowe krwawienie, bóle gardła lub zmęczenie; hipotensja, nadciśnienie, obrzęki; szumy uszne, ostre zapalenie błędnika; impotencja, krwawienia międzymiesiączkowe.

Uwagi

Preparatu nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, dekstrometorfan, pseudoefedrynę lub chlorfeniraminę. Preparat należy stosować ostrożnie u osób: z chorobą wieńcową, arytmią, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym (jaskrą), padaczką, przerostem gruczołu krokowego, nadczynnością tarczycy, cukrzycą; z astmą oskrzelową, przewlekłym nieżytem oskrzeli, rozedmą płuc; przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Sportowców należy poinformować, że leczenie chlorowodorkiem pseudoefedryny może przyczynić się do dodatnich wyników testów antydopingowych.
W czasie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner