Grypolek (Paracetamol + Guaifenesin + Pseudoephedrine + Dextromethorphan)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
75+ | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grypolek (OTC) | tabletki powlekane | 325 mg + 200 mg + 30 mg + 15 mg | 24 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 16,80 | Cena 100% (zł): 16,80 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
Powiązane artykuły

Leki na przeziębienie z gorączką, bólami oraz katarem i kaszlem
Leki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, przeciwkaszlowym i przeciw katarowi stosujemy w infekcji z tymi objawami.
Więcej »Grypolek
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Kato LABS Sp. z o.o.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Uwagi
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 tabletka powlekana zawiera: 325 mg paracetamolu, 200 mg gwajfenezyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Preparat zawiera barwnik azowy.
Wskazania
Ogólny stan przeziębienia, bóle głowy i mięśni, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa, kaszel spowodowany przeziębieniem.
Dawkowanie
Dorośli nie powinni przyjmować leku przez okres dłuższy niż 10 dni, a dzieci 5 dni.
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
2 tabletki co 6 do 8 godzin, nie więcej niż 8 tabletek na dobę, lub wg przepisu lekarza. - Dzieci
Dzieci od 6 do 12 lat: 1 tabletka co 6 do 8 godzin, nie więcej niż 4 tabletki na dobę, lub wg przepisu lekarza. Nie stosować u dzieci w wieku do 6 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek i wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, utrudnione oddawanie moczu związane z chorobami prostaty, ciężka niewydolność nerek i wątroby, niedokrwistość. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, zawierających inhibitor MAO lub środków przeciw chorobie Parkinsona. Nie należy stosować preparatu przez okres 2 tygodni po zaprzestaniu zażywania inhibitorów MAO. Dzieci w wieku do 6 lat.
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: zaburzenia rytmu serca, zmiany ciśnienia tętniczego; bardzo rzadko - niedokrwistość, methemoglobinemia, agranulocytoza; rzadko - zaburzenia czucia i smaku, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność, niepokój, nerwowość, rozdrażnienie, halucynacje, zaburzenia osobowości, pobudzenie psychomotoryczne, omamy; napad astmy oskrzelowej; rzadko - nudności, wymioty, zgaga; ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, kamica moczowa, zatrzymanie moczu; wysypka, zapalenie skóry, wykwity skórne; uogólnione reakcje nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna; zaburzenia wątroby o różnym nasileniu od nieistotnego klinicznie zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych aż do uszkodzenia wątroby.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz u pacjentów stosujących leki przeciwlękowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne, tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Sportowców należy poinformować, że leczenie chlorowodorkiem pseudoefedryny może przyczynić się do dodatnich wyników testów antydopingowych.
W czasie stosowania preparatu należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony OUN.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk