LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gynoxin (Fenticonazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gynoxin (OTC) krem dopochwowy 20 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
44,00
Cena
100% (zł):
44,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gynoxin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A.

Co zawiera Gynoxin?

Lek Gynoxin występuje w postaci kremu dopochwowego i jest dostępny bez recepty.
1 g kremu dopochwowego zawiera 20 mg azotanu fentikonazolu. Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera lanolinę i alkohol cetylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa Gynoxin?

Fentikonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym.

Kiedy stosować Gynoxin?

Lek Gynoxin jest wskazany w drożdżycy śluzówek narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Lek Gynoxin jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. Pacjentki w wieku powyżej 60 lat przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Jak stosować Gynoxin?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorosłe kobiety i młodzież powyżej 16 lat
    Wprowadzić zawartość aplikatora (około 5 g) głęboko do pochwy. Krem należy stosować za pomocą aplikatora (po umyciu nadaje się do wielokrotnego użycia). Aplikować jednorazowo głęboko do pochwy wieczorem przed snem przez 6 kolejnych dni, lub dwa razy na dobę (wieczorem przed snem oraz rano) przez 3 kolejne dni.
  • Kobiety w wieku powyżej 60 lat
    U pacjentek w wieku powyżej 60 lat leku nie należy stosować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
  • Dzieci i młodzież
    Lek Gynoxin nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Sposób podawania

Krem dopochwowy Gynoxin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. W odpowiednich przypadkach możliwe jest zastosowanie kremu u partnera seksualnego. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami.

Kiedy Gynoxin nie może być stosowany?

Leku Gynoxin nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (fentikonazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Gynoxin?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka ma powyżej 60 lat; jeśli do zakażenia doszło po raz pierwszy; jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią; jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości na lek; jeśli u pacjentki wystąpiły co najmniej 4 zakażenia w ciągu ostatniego roku; jeśli pacjentka lub jej partner przechodzili kiedykolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową; jeśli pacjentka jest uczulona na imidazol lub inne leki dopochwowe przeciwgrzybicze; jeśli u pacjentki wystąpił jakikolwiek z następujących objawów: nieprawidłowe lub nieregularne krwawienia, upławy zabarwione krwią, krwawienie z pochwy i (lub) ból w ramionach, rany pochwy i sromu w tym owrzodzenia i pęcherze, ból w dolnej części brzucha, ból pleców oraz ból przy oddawaniu moczu, gorączka (co najmniej 38°C), cuchnące upławy, nudności, działania niepożądane takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk, świąd, wysypka, które są związane z leczeniem. Jeśli partner jest również zakażony, powinien być równocześnie leczony lekiem przeciwgrzybiczym. Leku Gynoxin nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi wykonanymi z lateksu - w czasie stosowania leku zaleca się stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji.

Jak stosować Gynoxin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Gynoxin zawiera tłuszcze oraz oleje, które mogą powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe) - w czasie stosowania leku zaleca się stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji.

Czy można stosować Gynoxin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie stosować leku Gynoxin u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Nie należy stosować leku Gynoxin u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują środków antykoncepcyjnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Gynoxin?

Po wprowadzeniu kremu do pochwy może wystąpić łagodne, przemijające uczucie pieczenia. Po zastosowaniu leku Gynoxin bardzo rzadko obserwowano następujące objawy niepożądane: uczucie pieczenia sromu i pochwy, rumień, świąd, wysypka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Gynoxin?

Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku.

Jak przechowywać Gynoxin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gynoxin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem