Dodaj do mojego indeksu leków »

Hascofungin (Ciclopirox) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hascofungin (OTC) krem 10 mg/g 1 tuba 30 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,00 Cena 100% (zł): 16,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Hascofungin (OTC) płyn do stosowania na skórę 10 mg/ml 1 but. 30 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 21,50 Cena 100% (zł): 21,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hascofungin

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

CO ZAWIERA HASCOFUNGIN?

Hascofungin krem
1 g leku Hascofungin krem zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Lek zawiera alkohol cetostearylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera kwas benzoesowy - powoduje niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i śluzówek.
Hascofungin płyn na skórę
1 ml leku Hascofungin płyn zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.

jak działa hascofungin?

Cyklopiroks z olaminą działa przeciwgrzybiczo, niszcząc komórki grzybów i drożdżaków wywołujących choroby skóry gładkiej i owłosionej, a także działa przeciwzapalnie.

kiedy stosować hascofungin?

Lek Hascofungin jest stosowany w leczeniu miejscowym wszystkich postaci grzybicy skóry:
- kandydozy skórnej (zakażenie drożdżakami występujące zwykle między palcami stóp, pod piersiami i między fałdami skóry);
- grzybicy ciała, podudzi, pachwin, stóp;
- łupieżu pstrego.

jak stosować hascofungin?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Hascofungin krem
Zwykle Hascofungin krem nanosi się na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zazwyczaj od 2 do 4 tygodni, a w przypadku grzybicy stóp przez miesiąc lub dłużej. Jeśli zmiany nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Hascofungin płyn na skórę
Zwykle Hascofungin płyn nanosi się na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zazwyczaj od 2 do 4 tygodni, a w przypadku grzybicy stóp przez miesiąc lub dłużej . Jeśli zmiany nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Nie ma danych dotyczących stosowania leku Hascofungin u dzieci.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę.

kiedy hascofungin nie może być stosowany?

Leku Hascofungin nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cyklopiroks z olaminą) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować na rany.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku hascofungin?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Unikać kontaktu z oczami i śluzówkami. Nie stosować w okolicy oczu.

jak stosować hascofungin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

czy można stosować hascofungin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Hascofungin.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku hascofungin?

Rzadko mogą wystąpić: miejscowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk lub świąd.

co zrobić w przypadku przedawkowania leku hascofungin?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

czy hascofungin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Hascofungin nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

jak przechowywać hascofungin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych