LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Helides (Esomeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Helides (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,45
0,00
Cena
100% (zł):
9,59
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Helides (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 56 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,01
0,00
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Helides (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 40 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,92
0,00
Cena
100% (zł):
18,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Helides (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 40 mg 56 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
16,33
0,00
Cena
100% (zł):
32,65
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Helides

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Helides?

Lek Helides występuje w postaci kapsułek dojelitowych w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg lub 40 mg ezomeprazolu (w postaci ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego). Lek zawiera sacharozę, dlatego u pacjentów ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów konieczne jest omówienie tego z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu, które mogą powodować występowanie reakcji alergicznej (także opóźnionej).

Jak działa lek Helides?

Ezomeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Helides?

 • Lek Helides jest stosowany w leczeniu poniższych chorób u dorosłych:
  - choroba refluksowa przełyku (GERD);
  - wrzody żołądka lub dwunastnicy współistniejące z zakażeniem Helicobacter pylori (w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami);
  - wrzody żołądka wywołane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz w celu zatrzymania procesu tworzenia się wrzodów żołądka podczas stosowania leków z grupy NLPZ;
  - zespół Zollingera-Ellisona;
  - jako przedłużenie leczenia po zastosowanym dożylnie ezomperazolu w celu zapobiegania nawrotom krwawienia z wrzodów.
 • Lek Helides jest stosowany w leczeniu poniższych chorób u młodzieży w wieku 12 lat i powyżej:
  - choroba refluksowa przełyku (GERD);
  - wrzody żołądka lub dwunastnicy współistniejące z zakażeniem Helicobacter pylori (w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami).

Jak stosować lek Helides?

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku Helides należy zażyć oraz określi czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek może być stosowany o każdej porze dnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy żuć ani kruszyć kapsułek lub ich zawartości.
Jeśli pacjent ma trudności z połknięciem kapsułki, należy otworzyć kapsułkę i wsypać jej zawartość do szklanki z niegazowaną wodą (nie należy stosować innych płynów). Roztwór należy wypić od razu lub w ciągu 30 minut od przygotowania. Zawsze należy zamieszać roztwór bezpośrednio przed wypiciem. Następnie należy napełnić szklankę wodą do połowy, zamieszać i wypić płyn. Nierozpuszczone cząstki zawierają lek - nie należy ich żuć ani kruszyć. Lek może być również podawany przez zgłębnik do żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Helides?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć niezwłocznie, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki; w takiej sytuacji należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Helides nie może być stosowany?

Leku Helides nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ezomeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie powinien być także stosowany, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej, takie jak pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, omeprazol. Leku Helides nie wolno stosować, jeśli jednocześnie przyjmowany jest nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażeń HIV).
Leku Helides nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Helides?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Helides, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza w przypadku rozpoznanej osteoporozy lub przyjmowania leków z grupy kortykosteroidów, ponieważ przyjmowanie leku Helides, zwłaszcza przez okres dłuższy niż rok, może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować lek Helides z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Helides w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może stosować lek Helides w czasie ciąży. Nie należy podawać leku Helides kobietom karmiącym piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Helides?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie leczenia lekiem Helides, zawiera ulotka dołączona do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: ból głowy, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia (z oddawaniem wiatrów), nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli w czasie leczenia lekiem Helides pojawią się objawy, takie jak: nagły świszczący oddech, opuchnięcie warg, języka lub gardła, wysypka, trudności z przełykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej); ciężka wysypka, zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub łuszczenie się skóry; żółta skóra, ciemny mocz i zmęczenie (objawy choroby wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Helides?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Helides wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Helides mogą wystąpić zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Pacjenci, u których wystąpiły takie działania niepożądane, nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Helides?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Helides - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem