LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hemkortin-HC (Hydrocortisone + Zinc sulfate)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Hemkortin-HC (OTC) czopki doodbytnicze 10 mg + 10 mg 12 szt. n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 39,00 Cena 100% (zł): 39,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Hemkortin-HC (OTC) maść 5 mg + 5 mg/g 1 tuba 30 g n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 36,50 Cena 100% (zł): 36,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Niedziela, 21 lutego 2021

Hemkortin-HC (Hydrocortisone + Zinc sulfate) maść - serie wycofane z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu...

Więcej »
Piątek, 29 kwietnia 2022

Hemkortin-HC (Hydrocortisone + Zinc sulfate) seria wycofana z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Hemkortin-HC...

Więcej »

Hemkortin-HC

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polmex Pharma Biniecki & Malinowski Sp.j.

Co zawiera Hemkortin-HC?

Lek Hemkortin-HC występuje w postaci czopków i maści. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Hemkortin-HC czopki
  1 czopek Hemkortin-HC zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu i 10 mg siarczanu cynku.
 • Hemkortin-HC maść
  1 g maści Hemkortin-HC zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu i 5 mg siarczanu cynku.

Jak działa Hemkortin-HC?

Octan hydrokortyzonu działa przeciwzapalnie, a siarczan cynku działa ściągająco. Lek Hemkortin-HC zmniejsza obrzęk i stan zapalny odbytu, hamuje krwawienia i działa przeciwświądowo.

Kiedy stosować Hemkortin-HC?

 • Hemkortin-HC czopki
  Lek Hemkortin-HC czopki jest wskazany w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Może być stosowany w leczeniu przed- i pooperacyjnym.
 • Hemkortin-HC maść
  Lek Hemkortin-HC maść jest wskazany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, przewlekłych i ostrych stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Może być stosowany w leczeniu przed- i pooperacyjnym.

Jak stosować Hemkortin-HC?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli
  Dawkowanie czopków Hemkortin-HC
  Zwykle stosuje się 1 czopek rano, 1 czopek wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez 3 do 4 dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy zwrócić się do lekarza.
  Dawkowanie maści Hemkortin-HC
  Za pomocą aplikatora nakładać niewielką ilość maści Hemkortin-HC do odbytu i na zewnątrz, rano i wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez 3 do 4 dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy zwrócić się do lekarza.
 • Dzieci
  Leku Hemkortin-HC nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować doodbytniczo.

Kiedy Hemkortin-HC nie może być stosowany?

Leku Hemkortin-HC nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (octan hydrokortyzonu, siarczan cynku) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Hemkortin-HC, jeśli u pacjenta stwierdzono cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, osteoporozę, ostrą psychozę, zakażenie grzybicze i wirusowe lub zakrzepicę żylną. Stosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hemkortin-HC?

Jeśli po upływie 3-4 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy (w takiej sytuacji należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe); jeśli pacjent jest w trakcie szczepień lub leczenia immunizacyjnego (nie należy wówczas stosować leku); jeśli u pacjenta wystąpią objawy podrażnienia (należy zaprzestać stosowania leku); jeśli u pacjenta wystąpi krwawienie z odbytu (należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku długotrwałego stosowania leku, ze względu na możliwe ryzyko wystąpienia działania ogólnego charakterystycznego dla kortykosteroidów. Jeśli u pacjenta pojawi się nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Hemkortin-HC z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Hemkortin-HC w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Hemkortin-HC może być stosowany u kobiet w ciąży tylko jeżeli istnieje bezwzględna konieczność jego zastosowania, po dokładnej ocenie przez lekarza ryzyka i korzyści. Leku Hemkortin-HC nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hemkortin-HC?

Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza jeśli naskórek jest znacznie uszkodzony. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnym działaniem hydrokortyzonu. Może także wystąpić nieostre widzenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hemkortin-HC?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W razie przypadkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przechowywać Hemkortin-HC?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem