LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hitaxa Metmin-Spray (Mometasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hitaxa Metmin-Spray (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 140 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,70
Cena
100% (zł):
33,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hitaxa Metmin-Spray

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera Hitaxa Metmin-Spray?

Lek Hitaxa Metmin-Spray występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
Każda dostarczona dawka zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Hitaxa Metmin-Spray?

Furoinian mometazonu należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany do nosa łagodzi objawy stanu zapalnego (obrzęk i podrażnienie śluzówki nosa), co powoduje złagodzenie kichania, świądu, niedrożności i wycieku z nosa spowodowanego katarem siennym.

Kiedy stosować lek Hitaxa Metmin-Spray?

Lek Hitaxa Metmin-Spray stosuje się u osób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) w leczeniu objawów kataru siennego (czyli sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa), który wcześniej został zdiagnozowany przez lekarza.

Jak stosować lek Hitaxa Metmin-Spray?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli w wieku od 18 lat, w tym osoby w podeszłym wieku
    Zazwyczaj stosuje się 2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zalecić zmniejszenie dawki do 1 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów występuje w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki leku, jednak pełne korzyści z leczenia mogą być obserwowane dopiero po 2 dniach leczenia - dlatego należy kontynuować regularne stosowanie leku w celu uzyskania pełnych korzyści z leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po upływie 14 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa lub jest ona niewystarczająca. Leku Hitaxa Metmin-Spray nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Hitaxa Metmin-Spray nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania

Przed zastosowaniem leku Hitaxa Metmin-Spray należy oczyścić nos. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami.

Kiedy lek Hitaxa Metmin-Spray nie może być stosowany?

Leku Hitaxa Metmin-Spray nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (furoinian mometazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma niewyleczone zakażenie śluzówki nosa, ponieważ jego stosowanie w czasie zakażenia, np. opryszczki, może spowodować pogorszenie objawów zakażenia (należy poczekać do czasu ustąpienia zakażenia). Leku Hitaxa Metmin-Spray nie należy stosować, jeśli pacjent niedawno miał wykonany zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa (nie należy stosować leku do czasu zagojenia się ran w nosie).
Leku Hitaxa Metmin-Spray nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hitaxa Metmin-Spray?

Jeśli po upływie 14 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Hitaxa Metmin-Spray należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w sytuacjach, gdy pacjent choruje obecnie lub chorował kiedykolwiek w przeszłości na gruźlicę; w przypadku występowania aktualnie jakiegokolwiek innego zakażenia (np. grzybiczego, bakteryjnego); w przypadku przyjmowania aktualnie innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub iniekcji; w przypadku chorowania na mukowiscydozę. Podczas stosowania leku Hitaxa Metmin-Spray należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują zaburzenia układu odpornościowego i pacjent miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną (należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią zakażenia w obrębie nosa lub gardła, lub jeśli pacjent ma długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany 3 miesiące lub dłużej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku ani stosować leku częściej lub przez dłuższy czas niż jest to zalecane. Jeśli w czasie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami.

Jak stosować lek Hitaxa Metmin-Spray z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o jednoczesnym stosowaniu innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, a także leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV (takich jak rytonawir, kobicystat).

Czy można stosować lek Hitaxa Metmin-Spray w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Hitaxa Metmin-Spray może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, jeśli lekarz podejmie taką decyzję.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hitaxa Metmin-Spray?

Często mogą wystąpić: ból głowy, kichanie, podrażnienie lub pieczenie śluzówki nosa, krwawienie z nosa, ból nosa lub gardła, owrzodzenie śluzówki nosa, zakażenie dróg oddechowych. Mogą także wystąpić: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, trudności z oddychanie i (lub) świszczący oddech, nieostre widzenie. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów w postaci aerozolu do nosa może spowodować wystąpienie działań niepożądanych z powodu wchłaniania się leku do organizmu.
Należy przerwać stosowanie leku Hitaxa Metmin-Spray i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli po jego zastosowaniu pojawią się natychmiastowe reakcje alergiczne, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub problemy z oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hitaxa Metmin-Spray?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego wypicia leku (szczególnie przez dziecko), należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Hitaxa Metmin-Spray wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie ma danych dotyczących wpływ leku Hitaxa Metmin-Spray na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Hitaxa Metmin-Spray?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 2 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hitaxa Metmin-Spray - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Hitaxa Metmin-Spray - powiązane artykuły

Czym jest mometazon Jakie są wskazania do stosowania mometazonu? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mometazonu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem