LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hydrocort Chema (Hydrocortisone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hydrocort Chema (OTC) maść 5 mg/g 1 tuba 20 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,00
Cena
100% (zł):
12,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Hydrocort Chema (OTC) maść 5 mg/g 10 saszetek 1 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hydrocort Chema

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chema Elektromet Spółdzielnia Pracy

Co zawiera Hydrocort Chema?

Lek Hydrocort Chema występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Hydrocort Chema?

Octan hydrokortyzonu na skórę należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami o słabym działaniu. Zastosowany miejscowo łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Hydrocort Chema?

Lek Hydrocort Chema jest stosowany miejscowo na skórę w objawowym leczeniu następujących niezakażonych chorób skóry: ostre stany zapalne pochodzenia uczuleniowego (atopowe zapalenie skóry); łuszczyca skóry owłosionej; łuszczyca zadawniona; liszaj rumieniowaty; rumień wielopostaciowy; liszaj płaski o nasilonym świądzie; łojotokowe zapalenie skóry; wyprysk zliszajowaciały; ostre uczuleniowe lub zapalne choroby skóry; reakcje po ukąszeniach owadów; skórne odczyny polekowe; oparzenia pierwszego i drugiego stopnia; neurodermit.

Jak stosować Hydrocort Chema?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Oczyszczoną, zmienioną chorobowo powierzchnię skóry należy smarować cienką warstwą maści Hydrocort Chema 2 lub 3 razy dziennie. Jeśli nastąpi poprawa, lek stosuje się jeszcze 2-3 razy w tygodniu, nie dłużej niż przez 10 do 14 dni. Bardzo ważne jest stopniowe zmniejszanie liczby aplikacji maści, aż do całkowitego jej odstawienia. Po użyciu leku należy umyć ręce.
  • Dzieci
    Nie stosować leku Hydrocort Chema u dzieci w wieku do 12 lat bez zalecenia lekarza i bez nadzoru lekarza.
Sposób podawania

Do stosowania zewnętrznego na skórę.

Kiedy Hydrocort Chema nie może być stosowany?

Leku Hydrocort Chema nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Hydrocort Chema w bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry, w stanach przedrakowych i nowotworach skóry, w trądziku pospolitym i trądziku różowatym, w zapaleniu skóry wokół ust, po szczepieniach ochronnych, na zarostowe zapalenie naczyń, u pacjentów z chorobą Buergera (z powodu pogłębiania zaburzeń zanikowych i opóźnienia gojenia ran), na owrzodzenia, rany. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat bez porozumienia z lekarzem. Nie należy stosować leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy, ani u osób z jaskrą lub zaćmą, gdyż może wystąpić nasilenie objawów choroby.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hydrocort Chema?

Jeśli po kilku dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku. Należy unikać stosowania leku Hydrocort Chema na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia lekiem, stosowania w przypadku chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością skóry i (lub) jej ścieńczeniem lub podwyższoną temperaturą ciała oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. W takich przypadkach wchłanianie octanu hydrokortyzonu może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.
W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję odnośnie konieczności leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin lek można stosować tylko po konsultacji z lekarzem ze względu na zwiększone wchłanianie octanu hydrokortyzonu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych, zapalenia skóry wokół ust i zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu.
Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci, gdyż łatwiej niż u dorosłych może dojść u nich do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (układ regulujący działanie niektórych hormonów) i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.
Po nałożeniu leku na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie octanu hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Podczas stosowania octanu hydrokortyzonu należy zachować ostrożność, jeśli stosuje się lek u osób z gruźlicą, u osób z cukrzycą lub u osób z łuszczycą.

Jak stosować Hydrocort Chema z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Hydrocort Chema w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Hydrocort Chema.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hydrocort Chema?

Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 14 dni może powodować poważne działania niepożądane: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne oraz może opóźniać tworzenie się blizn. Hydrokortyzon stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń. Mogą wystąpić plamice, objawy podrażnienia skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość), zanik skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych, odbarwienie skóry, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po stosowaniu opatrunków zamkniętych, a także opóźnione gojenie się ran i owrzodzeń. W przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W każdym takim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
W wyniku wchłaniania się hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane charakterystyczne dla tej grupy leków - występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hydrocort Chema?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku omyłkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Hydrocort Chema?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać maści w otwartej saszetce, maść zastosować bezpośrednio po otwarciu saszetki; tubę przechowywać szczelnie zamkniętą.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hydrocort Chema - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Hydrocort Chema - powiązane artykuły

Bardzo często wyjeżdżamy wypoczywać w miejsca, gdzie jesteśmy narażeni na ukąszenia owadów i musimy być na to przygotowani.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem