Hydrocortisonum Oceanic (Hydrocortisone) preparaty:
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | 75+ | Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hydrocortisonum Oceanic (OTC) | krem | 5 mg/g | 1 tuba 15 g | 75+: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 5,80 | Cena 100% (zł): 5,80 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Hydrocortisonum Oceanic
Opis profesjonalnyInformacja dla pacjenta
Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania
Oceanic S.A.
CO ZAWIERA HYDROCORTISONUM OCEANIC?
1 g kremu Hydrocortisonum Oceanic zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetostearylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować reakcje alergiczne.
JAK DZIAŁA HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Octan hydrokortyzonu należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne.
KIEDY STOSOWAĆ HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Lek Hydrocortisonum Oceanic jest stosowany w przypadku występowania reakcji skórnych po ukąszeniu lub użądleniu przez owady.
JAK STOSOWAĆ HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
O ile lekarz nie zaleci inaczej chorobowo zmienione miejsca na skórze należy smarować cienką warstwą kremu Hydrocortisonum Oceanic 2 razy na dobę. Bardzo ważne jest stopniowe zmniejszanie liczby aplikacji kremu, aż do całkowitego jego odstawienia. Po użyciu leku należy umyć ręce. Stosowanie leku Hydrocortisonum Oceanic bez porozumienia z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
Dzieci
Nie stosować leku Hydrocortisonum Oceanic u dzieci w wieku do 12 lat bez zalecenia lekarza i bez nadzoru lekarza.
Sposób podawania
Do stosowania zewnętrznego na skórę.
KIEDY HYDROCORTISONUM OCEANIC NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?
Leku Hydrocortisonum Oceanic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Hydrocortisonum Oceanic w bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry, w stanach przedrakowych i nowotworach skóry, w trądziku pospolitym i trądziku różowatym, w zapaleniu skóry wokół ust, po szczepieniach ochronnych, na zarostowe zapalenie naczyń, u pacjentów z chorobą Buergera (z powodu pogłębiania zaburzeń zanikowych i opóźnienia gojenia ran), na owrzodzenia, rany. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat bez porozumienia z lekarzem. Nie należy stosować leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy, ani u osób z jaskrą lub zaćmą, gdyż może wystąpić nasilenie objawów choroby.
JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku. Należy unikać stosowania leku Hydrocortisonum Oceanic na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia lekiem, stosowania w przypadku chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością skóry i (lub) jej ścieńczeniem lub podwyższoną temperaturą ciała oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. W takich przypadkach wchłanianie octanu hydrokortyzonu może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.
W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję odnośnie konieczności leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin lek można stosować tylko po konsultacji z lekarzem ze względu na zwiększone wchłanianie octanu hydrokortyzonu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych, zapalenia skóry wokół ust i zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu.
Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci, gdyż łatwiej niż u dorosłych może dojść u nich do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (układ regulujący działanie niektórych hormonów) i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.
Po nałożeniu leku Hydrocortisonum Oceanic na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie octanu hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Podczas stosowania octanu hydrokortyzonu należy zachować ostrożność, jeśli stosuje się lek u osób z gruźlicą, u osób z cukrzycą lub u osób z łuszczycą.
JAK STOSOWAĆ HYDROCORTISONUM OCEANIC Z INNYMI LEKAMI?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ HYDROCORTISONUM OCEANIC W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?
Leku Hydrocortisonum Oceanic nie należy stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią bez zalecenia lekarza.
JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 14 dni może powodować poważne działania niepożądane: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne oraz może opóźniać tworzenie się blizn. Hydrokortyzon stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń. Mogą wystąpić plamice, objawy podrażnienia skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość), zanik skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych, odbarwienie skóry, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po stosowaniu opatrunków zamkniętych, a także opóźnione gojenie się ran i owrzodzeń. W przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W każdym takim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
W wyniku wchłaniania się hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane charakterystyczne dla tej grupy leków - występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci.
CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA HYDROCORTISONUM OCEANIC?
W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku omyłkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
CZY HYDROCORTISONUM OCEANIC WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?
Lek Hydrocortisonum Oceanic nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
JAK PRZECHOWYWAĆ HYDROCORTISONUM OCEANIC?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych