LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hydrocortisonum Aflofarm (Hydrocortisone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hydrocortisonum Aflofarm (OTC) krem 5 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
8,70
Cena
100% (zł):
8,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hydrocortisonum Aflofarm

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Hydrocortisonum Aflofarm?

Lek Hydrocortisonum Aflofarm występuje w postaci kremu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g kremu zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy - mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Hydrocortisonum Aflofarm?

Octan hydrokortyzonu na skórę należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami o słabym działaniu. Zastosowany miejscowo łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Hydrocortisonum Aflofarm?

Miejscowe leczenie następujących chorób skóry: atopowe zapalenie skóry; liszaj rumieniowaty; rumień wielopostaciowy; liszaj płaski o nasilonym świądzie; łojotokowe zapalenie skóry; różne postacie wyprysku, zwłaszcza wyprysk zliszajowaciały; łuszczyca owłosionej skóry głowy; łuszczyca zadawniona; świerzbiączka; oparzenia pierwszego i drugiego stopnia (w tym także oparzenia słoneczne); łagodzenie dolegliwości po ukąszeniach owadów.
Lek Hydrocortisonum Aflofarm jest zalecany do miejscowego stosowania po zakończeniu leczenia silnie działającymi kortykosteroidami (jako kontynuacja tego leczenia).

Jak stosować Hydrocortisonum Aflofarm?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Cienką warstwę kremu Hydrocortisonum Aflofarm nakładać na zmienioną chorobowo śkórę 2 lub 3 razy na dobę. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż przez 3 dni. Bardzo ważne jest stopniowe zmniejszanie liczby aplikacji kremu, aż do całkowitego jego odstawienia. Po użyciu leku należy umyć ręce. Stosowanie leku Hydrocortisonum Aflofarm bez porozumienia z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
  • Dzieci
    Nie stosować leku Hydrocortisonum Aflofarm u dzieci w wieku do 12 lat bez zalecenia lekarza i bez nadzoru lekarza.
Sposób podawania

Do stosowania zewnętrznego na skórę.

Kiedy Hydrocortisonum Aflofarm nie może być stosowany?

Leku Hydrocortisonum Aflofarm nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Hydrocortisonum Aflofarm w bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry, w stanach przedrakowych i nowotworach skóry, w trądziku pospolitym i trądziku różowatym, w zapaleniu skóry wokół ust, po szczepieniach ochronnych, na zarostowe zapalenie naczyń, u pacjentów z chorobą Buergera (z powodu pogłębiania zaburzeń zanikowych i opóźnienia gojenia ran), na owrzodzenia, rany. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat bez porozumienia z lekarzem. Nie należy stosować leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy, ani u osób z jaskrą lub zaćmą, gdyż może wystąpić nasilenie objawów choroby.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hydrocortisonum Aflofarm?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku. Należy unikać stosowania leku Hydrocortisonum Aflofarm na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia lekiem, stosowania w przypadku chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością skóry i (lub) jej ścieńczeniem lub podwyższoną temperaturą ciała oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. W takich przypadkach wchłanianie octanu hydrokortyzonu może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.
W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję odnośnie konieczności leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin lek można stosować tylko po konsultacji z lekarzem ze względu na zwiększone wchłanianie octanu hydrokortyzonu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych, zapalenia skóry wokół ust i zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu.
Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci, gdyż łatwiej niż u dorosłych może dojść u nich do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (układ regulujący działanie niektórych hormonów) i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.
Po nałożeniu leku Hydrocortisonum Aflofarm na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie octanu hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Podczas stosowania octanu hydrokortyzonu należy zachować ostrożność, jeśli stosuje się lek u osób z gruźlicą, u osób z cukrzycą lub u osób z łuszczycą.

Jak stosować Hydrocortisonum Aflofarm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Hydrocortisonum Aflofarm w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Hydrocortisonum Aflofarm może być stosowany w ciąży krótkotrwale i na małe powierzchnie jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Szczególnie ostrożnie zaleca się stosowanie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. W okresie karmienia piersią lek Hydrocortisonum Aflofarm powinien być stosowany ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hydrocortisonum Aflofarm?

Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 14 dni może powodować poważne działania niepożądane: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne oraz może opóźniać tworzenie się blizn. Hydrokortyzon stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń. Mogą wystąpić plamice, objawy podrażnienia skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość), zanik skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych, odbarwienie skóry, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po stosowaniu opatrunków zamkniętych, a także opóźnione gojenie się ran i owrzodzeń. W przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W każdym takim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
W wyniku wchłaniania się hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane charakterystyczne dla tej grupy leków - występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hydrocortisonum Aflofarm?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku omyłkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Hydrocortisonum Aflofarm?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hydrocortisonum Aflofarm - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem