LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hytrin (Terazosin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hytrin (Rp) tabletki 2 mg 28 szt.
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,43 / 9,48
0,00
Cena
100% (zł):
13,45
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Hytrin (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
20,18 / 18,00
0,00
Cena
100% (zł):
32,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Hytrin (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
38,92 / 34,13
0,00
Cena
100% (zł):
64,02
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hytrin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amdipharm Ltd.

Co zawiera Hytrin?

Lek Hytrin występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 2 mg, 5 mg lub 10 mg terazosyny. Lek zawiera laktozę - jeżeli pacjent nie toleruje niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Hytrin?

Terazosyna należy do grupy leków nazywanych lekami alfa-adrenolitycznymi. Terazosyna obniża ciśnienie tętnicze krwi a w łagodnym rozroście gruczołu krokowego powoduje zwiotczenie mięśni gruczołu krokowego, co ułatwia oddawanie moczu i złagodzenie objawów choroby.

Kiedy stosować Hytrin?

Lek Hytrin jest stosowany u mężczyzn w leczeniu objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
Lek Hytrin może być również stosowany kobiet i mężczyzn w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi w połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.

Jak stosować Hytrin?

Dawkowanie leku Hytrin, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz. W początkowym okresie leczenia należy ściśle przestrzegać zaleconego schematu dawkowania, aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia ciężkiego niedociśnienia tętniczego.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas jedzenia. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Tabletek nie należy żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Hytrin?

W przypadku pominięcia przyjęcia dawki leku można go przyjąć niezwłocznie, chyba że nadszedł czas przyjęcia kolejnej dawki - w takim przypadku należy przyjąć lek zgodnie z zaleceniami. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie wolno przyjmować więcej niż 1 tabletki na dobę. Jeśli pacjent przerwie leczenie na kilka dni lub dłużej, należy je rozpocząć ponownie po konsultacji z lekarzem, rozpoczynając od dawki początkowej.

Kiedy Hytrin nie może być stosowany?

Leku Hytrin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (terazosynę), inne leki z tej samej grupy (jak alfuzosyna, doksazosyna) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Hytrin nie należy stosować u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hytrin?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Hytrin potrzebna jest analiza przeciwwskazań do jego stosowania oraz środków ostrożności w trakcie leczenia. Lekarz decyduje czy lek może być zastosowany oraz ustala czy konieczna jest obserwacja pacjenta podczas leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Przed operacją zaćmy należy omówić z lekarzem przyjmowanie leku Hytrin, aby okulista mógł przygotować się do modyfikacji techniki chirurgicznej. Lek Hytrin może powodować znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (zwłaszcza po zmianie pozycji z leżącej na stojącą) oraz omdlenie związane z przyjęciem pierwszej dawki lub kilku pierwszych dawek - jeśli wystąpi omdlenie, należy zaraz położyć się aż do ustąpienia objawów, i jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Należy unikać sytuacji grożących urazem w przypadku wystąpienia omdlenia w początkowym okresie leczenia. Podczas stosowania leku Hytrin wskazane jest unikanie spożywania alkoholu.

Jak stosować Hytrin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Może okazać się konieczne zmniejszenie i ponowne dostosowanie dawki terazosyny.

Czy można stosować Hytrin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości zastosowania leku Hytrin u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hytrin?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Hytrin, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku Hytrin wystąpi jakiekolwiek z następujących działań niepożądanych: obrzęk twarzy lub ust, trudności w oddychaniu, ciężka reakcja uczuleniowa (świąd lub wysypki skórne), nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hytrin?

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku lub inna osoba przyjęła lek, pacjenta należy ułożyć na plecach ze stopami uniesionymi względem ciała. Należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy Hytrin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Hytrin mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie pustki w głowie lub ospałość, szczególnie po rozpoczęciu leczenia, zmianie dawki lub powtórnym rozpoczęciu leczenia. Należy zachować ostrożność w czasie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych. Należy unikać prowadzenia pojazdów, wykonywania niebezpiecznych prac oraz obsługiwania maszyn, o ile nie wykazano, że lek nie wpływa na zdolności fizyczne i psychiczne pacjenta.

Jak przechowywać Hytrin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hytrin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem