LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibrance (Palbociclib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibrance (Rpz) tabletki powlekane 75 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibrance (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibrance (Rpz) tabletki powlekane 125 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibrance

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Ibrance?

Lek Ibrance jest dostępny w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 75 mg, 100 mg lub 125 mg palbocyklibu.

Jak działa lek Ibrance?

Lek zawiera palbocyklib, który jest lekiem przeciwnowotworowym. Działanie palbocyklibu polega na blokowaniu białek nazywanych kinazami zależnymi od cyklin 4 i 6, które odgrywają główną rolę w regulacji wzrostu i podziału komórek. Blokowanie tych białek może spowolnić wzrost komórek nowotworowych i opóźnić postęp choroby nowotworowej.

Kiedy stosować lek Ibrance?

Lek Ibrance stosuje się w leczeniu raka piersi, który rozprzestrzenił się poza ognisko pierwotne i (lub) do innych narządów. Lek Ibrance można stosować tylko wówczas, gdy komórki nowotworowe mają receptory dla niektórych hormonów na swojej powierzchni (HR-dodatnie) i nie wytwarzają nienaturalnie wysokich ilości receptora zwanego HER2). Lek Ibrance stosuje się razem z inhibitorami aromatazy lub fulwestrantem, które są stosowane w hormonoterapii przeciwnowotworowej.

Jak stosować lek Ibrance?

Dawkowanie leku określa lekarz. Nie wolno przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować każdego dnia mniej więcej o tej samej porze, z posiłkiem lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie wolno żuć, rozkruszać ani przełamywać przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ibrance?

W razie pominięcia dawki leku lub wystąpienia wymiotów, kolejną dawkę należy przyjąć zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ibrance nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (palbocyklib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Ibrance nie wolno stosować u pacjentów przyjmujących preparaty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny.
Leku Ibrance nie wolno stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ibrance?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Ibrance lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności dla tego leku. Podczas leczenia u pacjenta będą przeprowadzane regularne badania krwi. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Ibrance z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Ibrance z jedzenie i piciem?

W trakcie stosowania leku Ibrance należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego, ponieważ może to nasilić działania niepożądane tego leku.

Czy można stosować lek Ibrance w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Ibrance u kobiet w ciąży; podczas leczenia należy unikać zajścia w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym, które przyjmują lek, lub ich partnerzy płci męskiej, powinni stosować odpowiednie metody antykoncepcji (sposoby antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Antykoncepcję należy stosować w trakcie leczenia i przez co najmniej 3 tygodnie (kobiety) lub 14 tygodni (mężczyźni) po jej zakończeniu. Pacjentki leczone lekiem Ibrance nie powinny karmić piersią. Lek Ibrance może zmniejszać płodność u mężczyzn - przed rozpoczęciem przyjmowania leku mężczyznom zaleca się rozważenie oddania i przechowywania nasienia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ibrance?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Ibrance są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: niska liczba neutrofilów, niska liczba krwinek białych, niska liczba płytek krwi, niedokrwistość, zakażenia, zmęczenie, nudności, zapalenie jamy ustnej, biegunka, łysienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas przyjmowania leku pojawią się następujące objawy: gorączka, dreszcze, osłabienie, duszność, krwawienie lub łatwe powstawanie siniaków (mogą to być objawy ciężkich zaburzeń krwi); problemy z oddychaniem lub duszność, suchy kaszel lub ból w klatce piersiowej (mogą to być objawy zapalenia płuc).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ibrance?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ibrance należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala.

Czy lek Ibrance wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Pacjent powinien zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli w trakcie stosowania leku Ibrance pojawi się uczucie wyjątkowego zmęczenia.

Jak przechowywać lek Ibrance?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ibrance - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem