Dodaj do mojego indeksu leków »

IbuTeva (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
IbuTeva (OTC) tabletki powlekane 200 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,40 Cena 100% (zł): 6,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

IbuTeva

Informacja dla pacjenta

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Wskazania

Ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, taki jak ból głowy (w tym migrenowy ból głowy), ból zębów.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie.
Gorączka.

Dawkowanie

Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszych skutecznych dawek przez możliwie krótki okres potrzebny do kontroli objawów. Preparat jest przeznaczony do stosowania tylko przez krótki okres, nie dłużej niż 7 dni u dorosłych (jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem). Jeśli konieczne jest stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży przez dłużej niż 3 dni, lub gdy objawy ulegają pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem.
Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (masa ciała >= 40 kg)
200-400 mg podawane w pojedynczej dawce lub 3-4 razy na dobę co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenie powinno być następujące: 400 mg podawane w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 400 mg co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg.
Dzieci w wieku 6-12 lat (masa ciała > 20 kg)
Dzieci w wieku 6-9 lat (masa ciała 20-29 kg): 200 mg 1 do 3 razy na dobę co 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 600 mg). Dzieci w wieku 10-12 lat (masa ciała 30-40 kg): 200 mg 1 do 4 razy na dobę co 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 800 mg).
Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
200-400 mg, w razie potrzeby 1 do 3 razy na dobę co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg.
Osoby w podeszłym wieku
Preparat należy stosować z ostrożnością w tej grupie pacjentów, gdyż osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na występowanie działań niepożądanych. Jeśli leczenie okaże się konieczne, preparat należy stosować w najmniejszych dawkach przez najkrótszy okres potrzebny do kontroli objawów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby dawka powinna być jak najmniejsza i stosowana przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do kontrolowania objawów, a czynność wątroby monitorowana. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności nerek dawka powinna być jak najmniejsza i stosowana przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do kontrolowania objawów, a czynność nerek monitorowana. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody podczas lub po posiłku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. astma, katar, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy) jako odpowiedź na stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z uprzednim leczeniem NLPZ. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego (dwa lub więcej silne, potwierdzone epizody owrzodzeń lub krwawień). Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV w klasyfikacji NYHA) lub choroba naczyń wieńcowych. Ostatni trymestr ciąży. Znaczne odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym nawodnieniem). Krwawienie mózgowo-naczyniowe lub inne czynne krwawienie. Dyshemopoeza nieznanego pochodzenia. Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Ibuprofen nie powinien być podawany podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ibuprofen ma być podany kobiecie planującej ciążę lub kobiecie w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy zastosować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę oraz najkrótszy możliwy okres stosowania preparatu. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale w dawkach terapeutycznych podczas krótko trwającego leczenia wpływ na niemowlę wydaje się mało prawdopodobny; jeśli zalecane jest dłuższe przyjmowanie ibuprofenu, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Bardzo często: dolegliwości żołądka i jelit, takie jak zgaga, niestrawność, ból brzucha i nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcie. Często: ból głowy, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, bezsenność, rozdrażnienie; owrzodzenie przewodu pokarmowego (czasami z krwawieniem i perforacją), utrata krwi utajonej, która może prowadzić do anemii, smoliste stolce, wymioty z krwią, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie choroby zapalnej jelita grubego, powikłania uchyłkowości jelita grubego (perforacja, przetoka). Niezbyt często: zaburzenia widzenia; zapalenie błony śluzowej nosa, skurcz oskrzeli; zapalenie błony śluzowej żołądka; wystąpienie obrzęku (zwłaszcza u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek), zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, które może być związane z niewydolnością nerek; nadwrażliwość na światło; reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, świąd, rumień i wysypka oraz napady astmy (czasami z niedociśnieniem). Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg/dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zakrzepicy tętnic (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu).

UWAGI
Działanie niepożądane spowodowane dużymi dawkami preparatu, takie jak zmęczenie, senność, zawroty głowy (zgłaszane często) i zaburzenia widzenia (zgłaszane niezbyt często), mogą w pojedynczych przypadkach zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Działanie to może być nasilone w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych