LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

IbuTeva Max (Ibuprofen)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
IbuTeva Max (OTC) tabletki powlekane 400 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,50 Cena 100% (zł): 7,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
IbuTeva Max (OTC) tabletki powlekane 400 mg 24 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,70 Cena 100% (zł): 10,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Ibuprofen jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

IbuTeva Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Wskazania

Ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego taki jak ból głowy w tym migrenowy ból głowy, ból zębów.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie.
Gorączka.

Dawkowanie

Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszych skutecznych dawek przez możliwie krótki okres potrzebny do kontroli objawów. Preparat jest przeznaczony do stosowania tylko przez krótki okres, nie dłużej niż 7 dni u dorosłych (jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem). Jeśli konieczne jest stosowanie preparatu u młodzieży przez dłużej niż 3 dni, lub gdy objawy ulegają pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
  • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (masa ciała >= 40 kg)
    200-400 mg podawane w pojedynczej dawce lub 3-4 razy na dobę co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenie powinno być następujące: 400 mg podawane w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 400 mg co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie
  • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
    200-400 mg, w razie potrzeby 1 do 3 razy na dobę co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Preparat należy stosować z ostrożnością w tej grupie pacjentów, gdyż osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na występowanie działań niepożądanych. Jeśli leczenie okaże się konieczne, preparat należy stosować w najmniejszych dawkach przez najkrótszy okres potrzebny do kontroli objawów.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby dawka powinna być jak najmniejsza i stosowana przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do kontrolowania objawów, a czynność wątroby monitorowana. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności nerek dawka powinna być jak najmniejsza i stosowana przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do kontrolowania objawów, a czynność nerek monitorowana. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody podczas lub po posiłku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. astma, katar, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy) jako odpowiedź na stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z uprzednim leczeniem NLPZ. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego (dwa lub więcej silne, potwierdzone epizody owrzodzeń lub krwawień). Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV w klasyfikacji NYHA) lub choroba naczyń wieńcowych. Ostatni trymestr ciąży. Znaczne odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym nawodnieniem). Krwawienie mózgowo-naczyniowe lub inne czynne krwawienie. Dyshemopoeza nieznanego pochodzenia. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Ibuprofen nie powinien być podawany podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ibuprofen ma być podany kobiecie planującej ciążę lub kobiecie w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy zastosować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę oraz najkrótszy możliwy okres stosowania preparatu. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale w dawkach terapeutycznych podczas krótko trwającego leczenia wpływ na niemowlę wydaje się mało prawdopodobny; jeśli zalecane jest dłuższe przyjmowanie ibuprofenu, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo często: dolegliwości żołądka i jelit, takie jak zgaga, niestrawność, ból brzucha i nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcie. Często: ból głowy, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, bezsenność, rozdrażnienie; owrzodzenie przewodu pokarmowego (czasami z krwawieniem i perforacją), utrata krwi utajonej, która może prowadzić do anemii, smoliste stolce, wymioty z krwią, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie choroby zapalnej jelita grubego, powikłania uchyłkowości jelita grubego (perforacja, przetoka). Niezbyt często: zaburzenia widzenia; zapalenie błony śluzowej nosa, skurcz oskrzeli; zapalenie błony śluzowej żołądka; wystąpienie obrzęku (zwłaszcza u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek), zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, które może być związane z niewydolnością nerek; nadwrażliwość na światło; reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, świąd, rumień i wysypka oraz napady astmy (czasami z niedociśnieniem). Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg/dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zakrzepicy tętnic (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu).

Uwagi

Działanie niepożądane spowodowane dużymi dawkami preparatu, takie jak zmęczenie, senność, zawroty głowy (zgłaszane często) i zaburzenia widzenia (zgłaszane niezbyt często), mogą w pojedynczych przypadkach zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Działanie to może być nasilone w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem