Ibufast Forte (Ibuprofen)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ibufast Forte (OTC) | tabletki powlekane | 400 mg | 20 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
|||||||
Ibufast Forte (OTC) | tabletki powlekane | 400 mg | 50 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Ibufast Forte
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Fortis Pharmaceuticals Sp. z o.o. Sp. k.
- Ibufast Forte - skład
- Ibufast Forte - wskazania
- Ibufast Forte - dawkowanie
- Ibufast Forte - przeciwwskazania
- Ibufast Forte - ciąża i karmienie piersią
- Ibufast Forte - działania niepożądane
- Ibufast Forte - środki ostrożności
- Ibufast Forte - prowadzenie pojazdów
- Ibufast Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Ibufast Forte - skład
1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. 1 tabletka zawiera 30 mg laktozy jednowodnej.
Ibufast Forte - wskazania
Lek Ibufast Forte jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu:
- bólów o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takich jak: bóle reumatyczne i mięśniowe, bóle pleców, nerwobóle, pierwotne bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, migrena, bóle głowy;
- objawów grypy i przeziębienia;
- gorączki trwającej krócej niż 3 dni.
Ibufast Forte - dawkowanie
Działania niepożądane leku można zminimalizować, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała co najmniej 40 kg)
Zalecana dawka to 400 mg ibuprofenu (1 tabletka) do 3 razy na dobę w odstępach co 4-6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 1200 mg ibuprofenu (3 tabletki) na dobę.
Jeśli u młodzieży istnieje potrzeba stosowania leku Ibufast Forte przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli u osób dorosłych objawy utrzymują się lub nasilają się, lub gdy konieczne jest stosowanie tego leku przez okres dłuższy niż 3 dni w przypadku gorączki lub 5 dni w przypadku bólu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. - Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Lek Ibufast Forte jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie ma potrzeby modyfikacji dawki. W tej grupie zaleca się zachowanie większej ostrożności, ponieważ u osób w podeszłym wieku stwierdza się większą częstość działań niepożądanych po zastosowaniu NLPZ.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie ma konieczności zmniejszenia dawki u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Stosowanie leku Ibufast Forte jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie ma konieczności zmniejszenia dawki u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie leku Ibufast Forte jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. Tabletki nie należy żuć, łamać, kruszyć ani ssać. W celu uzyskania szybszego maksymalnego efektu lek należy przyjmować na pusty żołądek. Pacjentom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie leku z pokarmem.
Ibufast Forte - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ibuprofenu nie należy podawać pacjentom, u których wystąpiła astma, pokrzywka lub reakcje typu alergicznego po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Ciężka niewydolność serca (klasa IV według NYHA). Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek (przesączanie kłębuszkowe poniżej 30 ml/min). Sytuacje, które wiążą się ze zwiększoną skłonnością do krwawień lub czynnym krwawieniem. Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z wcześniejszym stosowaniem NLPZ. Czynna choroba lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego w wywiadzie, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzód trawienny lub nawracające krwawienia z przewodu pokarmowego (zdefiniowane jako dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Wrodzone zaburzenie metabolizmu porfiryny (np. ostra porfiria przerywana). Przewlekły alkoholizm (14 do 20 drinków tygodniowo lub więcej). Zaburzenia produkcji krwinek o nieznanej etiologii. Trzeci trymestr ciąży.
Ibufast Forte - ciąża i karmienie piersią
Nie należy stosować ibuprofenu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ibuprofen jest stosowany przez kobietę starającą się zajść w ciążę lub podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, zastosowana dawka powinna być jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania ibuprofenu u matek karmiących piersią.
Ibufast Forte - działania niepożądane
Często: ból głowy, zawroty głowy; niestrawność, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, smoliste stolce, krwawe wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego; wysypka skórna; zmęczenie.
Niezbyt często: nieżyt nosa; bezsenność, niepokój, depresja; parestezje, senność; zaburzenia widzenia; upośledzenie słuchu, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy uszne; astma, skurcz oskrzeli, duszność; zapalenie żołądka, wrzód dwunastnicy, wrzód żołądka, owrzodzenie jamy ustnej, perforacja przewodu pokarmowego; zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia czynności wątroby; nefrotoksyczność, np. cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i niewydolność nerek; pokrzywka, świąd, plamica, obrzęk naczynioruchowy i reakcja nadwrażliwości na światło; reakcje nadwrażliwości.
Rzadko: dezorientacja; obrzęk; zapalenie nerwu wzrokowego, neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego; aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość aplastyczna, neutropenia, agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna; reakcje anafilaktyczne. Bardzo rzadko: niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego; nadciśnienie tętnicze; zapalenie trzustki; niewydolność wątroby; ciężkie skórne działania niepożądane (w tym rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
Częstość nieznana: zespół Kounisa; zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna; polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS) oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP).
Ibufast Forte - środki ostrożności
Należy unikać jednoczesnego przyjmowania ibuprofenu z innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2 (COX-2).
Lek Ibufast Forte nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach, chyba że jest to podyktowane względami medycznymi: niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność serca, rozpoznana choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych i (lub) choroba naczyń mózgowych, znaczne odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niedostatecznym spożyciem płynów), toczeń rumieniowaty układowy lub inne choroby autoimmunologiczne.
Przypadki krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia i perforacji przewodu pokarmowego opisywano w przypadku wszystkich NLPZ, w dowolnym momencie ich stosowania. Ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego jest większe przy większych dawkach ibuprofenu u pacjentów z owrzodzeniem w wywiadzie, zwłaszcza jeśli towarzyszy im krwawienie lub perforacja, a także u osób w podeszłym wieku -pacjenci ci powinni rozpocząć leczenie od najmniejszej skutecznej dawki. Ibuprofen należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową i innymi chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie. Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów stosujących jednocześnie inne leki mogące zwiększać ryzyko owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia z przewodu pokarmowego, np. doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, np. warfaryna, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub leki przeciwpłytkowe, np. kwas acetylosalicylowy.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z astmą lub astmą oskrzelową w wywiadzie, przewlekłym nieżytem nosa lub chorobami alergicznymi, ponieważ ibuprofen może wywołać u nich skurcz oskrzeli, pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy. Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów cierpiących na katar sienny, polipy nosa lub przewlekłe obturacyjne choroby dróg oddechowych.
Zaleca się zachowanie ostrożności przed rozpoczęciem leczenia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością serca w wywiadzie. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg na dobę), może wiązać się z niewielkim zwiększonym ryzykiem epizodów zakrzepicy tętniczej (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru). W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, arteriopatią obwodową i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu, przy czym należy unikać stosowania dużych dawek (2400 mg na dobę). Należy starannie rozważyć rozpoczęcie długotrwałego leczenia pacjentów, u których występują czynniki ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu), zwłaszcza jeśli wymagane są duże dawki ibuprofenu (2400 mg na dobę).
W trakcie leczenia ibuprofenem nie wolno spożywać alkoholu.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Ibufast Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Axoprofen
- Axoprofen Forte tabletki
- Axoprofen Forte zawiesina
- Babyfen
- Dolgit
- Dolgit Gel
- Ibufast Forte
- Ibufen
- Ibufen Baby
- Ibufen dla dzieci Forte
- Ibufen Junior
- Ibufen mini Junior
- Ibum Comfort Minicaps
- Ibum dla dzieci
- Ibum Express Forte
- Ibum Femina
- Ibum Forte kapsułki
- Ibum Forte zawiesina
- Ibum Forte Pure
- Ibum Sprint
- Ibum Supermax
- Ibumax
- Ibumax Forte
- Ibunid dla dzieci Forte
- Ibupar
- Ibupar forte
- Ibuprex
- Ibuprex Max
- Ibuprofen AFL
- Ibuprofen Aflofarm
- Ibuprofen Apteo Med tabletki
- Ibuprofen Apteo Med żel
- Ibuprofen Aurovitas
- Ibuprofen B. Braun
- Ibuprofen Dr. Max kapsułki
- Ibuprofen Dr. Max tabletki
- Ibuprofen Dr. Max żel
- Ibuprofen Forte Apteo Med
- Ibuprofen Forte DOZ
- Ibuprofen Hasco
- Ibuprofen Kabi
- Ibuprofen Max Aurovitas
- Ibuprofen TZF
- Ibuprom
- Ibuprom dla Dzieci Forte
- Ibuprom Effect żel
- Ibuprom Max
- Ibuprom Max Rapid
- Ibuprom Max Sprint
- Ibuprom Rapid
- Ibuprom RR Max
- Ibuprom Sport spray
- Ibuprom Sprint
- Ibuprom Ultramax
- Iburapid
- Ibutact
- Inflanor
- Inflanor Max
- Kidofen
- Kidofen max
- Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max
- Metafen Ibuprofen
- Metafen Ibuprofen Caps
- Metafen żel Forte
- MIG
- MIG dla dzieci Forte
- Nurofen
- Nurofen dla dzieci czopki
- Nurofen dla dzieci Forte
- Nurofen dla dzieci Junior
- Nurofen Express Caps
- Nurofen Express Forte
- Nurofen Express Forte Tabs
- Nurofen Forte
- Nurofen Mięśnie i Stawy plastry
- Nurofen Mięśnie i Stawy żel
- Nurofen Mięśnie i Stawy Forte
- Paduden Express
- Paduden Express Forte
- Pedea
Reklama
Reklama