Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibufen Baby (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibufen Baby (OTC) czopki 60 mg 5 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,70 Cena 100% (zł): 7,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibufen Baby (OTC) czopki 125 mg 5 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,80 Cena 100% (zł): 9,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibufen Baby

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Zakłady Farmaceutyczne "POLPHARMA" S.A.

CO ZAWIERA IBUFEN BABY?

1 czopek Ibufen Baby zawiera 60 mg lub 125 buprofenu.

JAK DZIAŁA IBUFEN BABY?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSOWAĆ IBUFEN BABY?

Lek Ibufen Baby jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci w następujących przypadkach:
- gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego);
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni towarzyszące przeziębieniu i grypie; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, w tym bóle na skutek ząbkowania; ból głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

JAK STOSOWAĆ IBUFEN BABY?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Ibufen Baby jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Dzieci
Maksymalna pojedyncza dawka wynosi 10 mg na kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Ibufen Baby 60 mg
Dzieci o masie ciała od 6 do 8 kg (wiek od 3 do 9 miesięcy): dawka jednorazowa to 1 czopek Ibufen Baby 60 mg, która w razie potrzeby może być stosowana 3 razy na dobę w odstępach co 6 do 8 godzin; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
Dzieci o masie ciała od 8 do 12,5 kg (wiek od 9 miesięcy do 2 lat): dawka jednorazowa to 1 czopek Ibufen Baby 60 mg, która w razie potrzeby może być stosowana 4 razy na dobę w odstępach co 6 godzin; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
Leku Ibufen Baby 60 mg nie należy stosować u niemowląt o masie ciała poniżej 6 kg; nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3. miesiąca życia. Dzieciom poniżej 6. miesiąca życia lek Ibufen Baby 60 mg można podać tylko po konsultacji lekarskiej.
Ibufen Baby 125 mg
Dzieci o masie ciała od 12,5 do 17 kg (od 2 do 4 lat): dawka jednorazowa to 1 czopek Ibufen Baby 125 mg, która w razie potrzeby może być stosowana 3 razy na dobę w odstępach co 6 do 8 godzin; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
Dzieci o masie ciała od 17 do 20,5 kg (od 4 do 6 lat): dawka jednorazowa to 1 czopek Ibufen Baby 125 mg, która w razie potrzeby może być stosowana 4 razy na dobę w odstępach co 6 godzin; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
Leku Ibufen Baby 125 mg nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 12,5 kg - dla tych dzieci przeznaczone są czopki zawierające 60 mg ibuprofenu.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Ibufen Baby należy skontaktować się z lekarzem.
Sposób podawania
Czopki przeznaczone są do stosowania doodbytniczego.

KIEDY IBUFEN BABY NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Ibufen Baby nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, duszności lub napadu astmy oskrzelowej. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Lek Ibufen Baby jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, nawracającego owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego w przeszłości (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia), ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, skazy krwotocznej. Leku Ibufen Baby nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUFEN BABY?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 24 godzinach u dzieci w wieku 3-5 miesięcy lub po 3 dniach u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibufen Baby należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby odbytu i odbytnicy; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim  zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku  występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

JAK STOSOWAĆ IBUFEN BABY Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IBUFEN BABY W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli osoby dorosłe stosują lek Ibufen Baby, nie wolno go stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Leku nie należy stosować w pierwszych sześciu miesiącach ciąży. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby lek Ibufen Baby wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUFEN BABY?

Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty obserwowano następujące działania niepożądane: niezbyt często - niestrawność, ból brzucha i nudności, wzdęcia, miejscowe podrażnienie odbytu, bóle głowy, wysypki skórne różnego typu, pokrzywka i świąd; rzadko - biegunka, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, wymioty, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie i uczucie zmęczenia. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), ciężkie reakcje nadwrażliwości, astma, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego lub wysypki skórnej, zmian na śluzówkach lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Ibufen Baby i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU IBUFEN BABY?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia przez dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, wymioty, bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. Mogą również wystąpić: zwiększenie czasu protrombinowego lub INR, biegunka, krwawienie z żołądka lub jelit, nadciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie potasu we krwi, kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby, pobudzenie, u pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy.

CZY IBUFEN BABY WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Ibufen Baby nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, jeśli jest stosowany krótkotrwale i zgodnie z zaleceniami.

JAK PRZECHOWYWAĆ IBUFEN BABY?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych