Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibufen dla dzieci (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (OTC) zawiesina doustna 100 mg/5 ml 1 but. 100 ml + strzyk. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 17,00 Cena 100% (zł): 17,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (OTC) zawiesina doustna 100 mg/5 ml 1 but. 100 ml + strzyk. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,00 Cena 100% (zł): 19,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibufen dla dzieci

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Medana Pharma S.A.

CO ZAWIERA IBUFEN DLA DZIECI?

5 ml zawiesiny doustnej Ibufen dla dzieci zawiera 100 mg buprofenu (zawiesina o smaku malinowym lub truskawkowym). Lek zawiera maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA IBUFEN DLA DZIECI?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSOWAĆ IBUFEN DLA DZIECI?

Lek Ibufen dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci w następujących przypadkach:
- gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego);
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle na skutek ząbkowania; ból głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

JAK STOSOWAĆ IBUFEN DLA DZIECI?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Ibufen dla dzieci jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Dzieci
Zalecana dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, w dawkach podzielonych. Dawkę można powtarzać co 6-8 godzin z zachowaniem co najmniej 4 godzinnej przerwy między kolejnymi dawkami. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy (masa ciała 5 do 7,6 kg): 3 razy po 2,5 ml w ciągu 24 godzin.
Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy (masa ciała 7,7 do 9 kg): 3 do 4 razy po 2,5 ml w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 1 do 3 lat (masa ciała 10 do 15 kg): 3 razy po 5 ml w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 4 do 6 lat (masa ciała 16 do 20 kg): 3 razy po 7,5 ml w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 7 do 9 lat (masa ciała 21 do 29 kg): 3 razy po 10 ml w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30 do 40 kg): 3 razy po 15 ml w ciągu 24 godzin.
Dzieciom poniżej 6. miesiąca życia lek Ibufen dla dzieci można podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem i na jego zalecenie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Ibufen dla dzieci należy skontaktować się z lekarzem.
Sposób podawania
Do opakowania dołączony jest dozownik w formie strzykawki, ułatwiający dawkowanie.

KIEDY IBUFEN DLA DZIECI NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Ibufen dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub napadu astmy oskrzelowej. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Lek Ibufen dla dzieci jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, nawracającego owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia), ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, skazy krwotocznej. Leku Ibufen dla dzieci nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUFEN DLA DZIECI?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 24 godzinach u dzieci w wieku 3-5 miesięcy lub po 3 dniach u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibufen dla dzieci należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia czynności serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim  zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

JAK STOSOWAĆ IBUFEN DLA DZIECI Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IBUFEN DLA DZIECI W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Ibufen dla dzieci nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży należy unikać stosowania leku. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby lek Ibufen dla dzieci wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUFEN DLA DZIECI?

Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty obserwowano następujące działania niepożądane: często - biegunka; niezbyt często - niestrawność, ból brzucha i nudności, wzdęcia, bóle głowy, wysypki skórne różnego typu, pokrzywka i świąd; rzadko - wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, wymioty, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie i uczucie zmęczenia. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty, owrzodzenie w jamie ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), ciężkie reakcje nadwrażliwości, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, astma, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, poważnych reakcji skórnych (wysypka pokrywająca całe ciało, łuszczenie się skóry lub powstawanie pęcherzy) lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Ibufen dla dzieci i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU IBUFEN DLA DZIECI?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub biegunka (rzadziej), szumy uszne, ból głowy oraz krwawienie z żołądka lub jelit, zawroty głowy, zaburzenia oddychania, senność, pobudzenie, dezorientacja, drgawki, niedociśnienie tętnicze, zwiększone stężenie potasu we krwi, kwasica metaboliczna, zwiększenie czasu protrombinowego lub INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, zaostrzenie objawów astmy u pacjentów z astmą.

CZY IBUFEN DLA DZIECI WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Nie należy oczekiwać wpływu leku Ibufen dla dzieci na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i czasie leczenia.

JAK PRZECHOWYWAĆ IBUFEN DLA DZIECI?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Rozpoczęte opakowanie należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych