Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibum Zatoki Max (Ibuprofen+Pseudoephedrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibum Zatoki Max (OTC) tabletki powlekane 400 mg + 60 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,00 Cena 100% (zł): 13,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibum Zatoki Max

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu i 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Preparat zawiera laktozę jednowodną. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

WSKAZANIA
Doraźnie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia.

DAWKOWANIE
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
1 tabletka co 4 godziny. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę (tj. 1200 mg ibuprofenu i 180 mg chlorowodorku pseudoefedryny na dobę w dawkach podzielonych). Dawkę jednorazową należy zmniejszyć do pół tabletki, jeśli jest wystarczająca do złagodzenia objawów. Jeżeli konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie jest wymagana modyfikacja dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby. Preparat należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku ze względu na ryzyko zwiększenia działań niepożądanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować po posiłku.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. U pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały w wywiadzie objawy alergii w postaci nieżytu błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy oskrzelowej. Czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja lub krwawienie, również te występujące po zastosowaniu NLPZ. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca  (klasa IV wg NYHA). Ciąża. Okres karmienia piersią. Ciężkie zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa. Zatrzymanie moczu. Nadczynność tarczycy. Jaskra z wąskim kątem. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko krwotocznego udaru mózgu, np. w wyniku przyjmowania leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności; ból głowy; pokrzywka i świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia; obrzęki.
Działania niepożądane związane z zawartością pseudoefedryny: niestrawność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, zaczerwienienia, wysypki, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, wzmożone pragnienie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, niepokój, bezsenność, rzadko niekontrolowane wydalanie moczu, osłabienie mięśni, drżenia, lęk, dezorientacja, małopłytkowość.

UWAGI
Należy zachować ostrożność u pacjentów: u których występuje toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej; u których występują choroby przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna); z zaburzeniami rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym, zawałem mięśnia sercowego lub niewydolnością serca w wywiadzie; u których występuje czynna lub stwierdzona w wywiadzie astma oskrzelowa oraz choroby alergiczne; z cukrzycą, z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, z jaskrą; ze zwężeniem odźwiernika; z niedrożnością szyi pęcherza moczowego; u pacjentów przyjmujących leki przeciwlękowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne, tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i amfetaminopodobne leki psychotropowe. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania ibuprofenu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Sportowców należy poinformować, że podczas stosowania pseudoefedryny może wystąpić dodatni wynik testów na przyjmowanie substancji dopingowych.
W czasie stosowania preparatu należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych