LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibum dla dzieci (Ibuprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibum dla dzieci (OTC) czopki 60 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibum dla dzieci (OTC) czopki 125 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,60
Cena
100% (zł):
22,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibum dla dzieci

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera Ibum dla dzieci?

Lek Ibum dla dzieci występuje w postaci czopków doodbytniczych w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.
1 czopek zawiera 60 mg lub 125 buprofenu.

Jak działa Ibum dla dzieci?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Ibum dla dzieci?

Lek Ibum dla dzieci jest stosowany w stanach gorączkowych różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego.
Lek Ibum dla dzieci jest także stosowany w bólach różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych); bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich; bóle pooperacyjne; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Jak stosować Ibum dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Ibum dla dzieci jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

 • Dzieci
  Maksymalna pojedyncza dawka wynosi 10 mg na kg masy ciała. Lek należy podawać w odstępach co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Dawkowanie czopków 60 mg
Dzieci o masie ciała od 6 do 8 kg (wiek od 3 do około 9 miesięcy): dawka początkowa to 1 czopek Ibum dla dzieci 60 mg, w razie potrzeby następnie 1 czopek po 6 do 8 godzinach; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
Dzieci o masie ciała od 8 do 12,5 kg (wiek od około 9 miesięcy do 2 lat): dawka początkowa to 1 czopek Ibum dla dzieci 60 mg, w razie potrzeby następnie 1 czopek po 6 godzinach; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
Leku Ibum dla dzieci 60 mg nie należy stosować u niemowląt o masie ciała poniżej 6 kg; nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3. miesiąca życia.
  Dawkowanie czopków 125 mg
  Dzieci o masie ciała od 12,5 do 17 kg (od 2 do 4 lat): dawka początkowa to 1 czopek Ibum dla dzieci 125 mg, w razie potrzeby następnie 1 czopek po 6 do 8 godzinach; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
  Dzieci o masie ciała od 17 do 20,5 kg (od 4 do 6 lat): dawka początkowa to 1 czopek Ibum dla dzieci 125 mg, w razie potrzeby następnie 1 czopek po 6 godzinach; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
  Leku Ibum dla dzieci 125 mg nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 12,5 kg - dla tych dzieci przeznaczone są czopki zawierające 60 mg ibuprofenu.
   Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

   W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Ibum dla dzieci należy skontaktować się z lekarzem.

   Sposób podawania

   Czopki przeznaczone są do stosowania doodbytniczego.

   Kiedy Ibum dla dzieci nie może być stosowany?

   Leku Ibum dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, pokrzywki, duszności lub napadu astmy oskrzelowej. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Lek Ibum dla dzieci jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, krwawienia z naczyń mózgowych lub innego krwawienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, skazy krwotocznej lub zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, u pacjentów odwodnionych (odwodnienie wywołane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Leku Ibum dla dzieci nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ibum dla dzieci?

   Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby odbytu i odbytnicy; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia czynności serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; astmę oskrzelową, przewlekły katar, polipy nosa lub choroby alergiczne obecnie lub w przeszłości; odwodnienie; po ostatnio przebytej poważnej operacji. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, przebytego udaru lub podejrzenia, że występuje ryzyko tych zaburzeń (podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu) należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

   Jak stosować Ibum dla dzieci z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
   Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

   Czy można stosować Ibum dla dzieci w ciąży i okresie karmienia piersią?

   Jeśli osoby dorosłe stosują lek Ibum dla dzieci, nie wolno go stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania leku, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. W przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach zalecanych, szkodliwy wpływ na niemowlęta karmione piersią wydaje się mało prawdopodobny.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ibum dla dzieci?

   Często mogą wystąpić: zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia. Niezbyt często: zapalenie żołądka, jelita grubego i nasilenie choroby Leśniowskiego-Crohna, bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, wrzody żołądka (z perforacją lub krwawieniem), owrzodzenie jamy ustnej i (lub) obrzęk i podrażnienie ust, reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem, napady astmy (z możliwym obniżeniem ciśnienia krwi). Rzadko: szumy uszne. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. zmniejszone oddawanie moczu, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje nadwrażliwości.
   W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego lub wysypki skórnej, zmian na śluzówkach lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Ibum dla dzieci i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ibum dla dzieci?

   W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia przez dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, wymioty, bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem, zaburzenia widzenia, rzadko niskie ciśnienie krwi, zmiany w składzie krwi i zaburzenia czynności nerek.

   Czy Ibum dla dzieci wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Krótkotrwałe stosowanie leku Ibum dla dzieci nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

   Jak przechowywać Ibum dla dzieci?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Ibum dla dzieci - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   Ibum dla dzieci - powiązane artykuły

   Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla dziecka.

   Więcej »
   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem