Ibupar (Ibuprofen)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
65+ | 18- | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ibupar (OTC) | tabletki drażowane | 200 mg | 10 szt. | n.d. | 65+: n.d. | 18-: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 6,00 | Cena 100% (zł): 6,00 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Powiązane artykuły

Ibuprofen tabletki kapsułki granulaty i czopki
Ibuprofen jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Więcej »
Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyc. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Więcej »Ibupar
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Adamed Pharma S.A.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Uwagi
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 tabletka drażowana zawiera 200 mg ibuprofenu. 1 tabletka zawiera 65 mg laktozy jednowodnej, 149,85 mg sacharozy oraz czerwień koszenilową.
Wskazania
Bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia, np. bóle głowy, również migrenowe, bóle zębów, mięśni, kości i stawów, bóle pourazowe, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie.
Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy i przeziębienia).
Bolesne miesiączkowanie.
Dawkowanie
Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Dawka początkowa wynosi od 200 do 400 mg jednorazowo lub od 200 do 400 mg co 4 do 6 godzin, w miarę potrzeby. Nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg na dobę. - Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest wymagana zmiana dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność wątroby i (lub) nerek. U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować w trakcie lub po posiłku. Tabletek nie należy dzielić.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Istniejące lub występujące w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czynna lub występująca w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Trzeci trymestr ciąży. Jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym wybiórczych inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Skaza krwotoczna.
Ciąża i karmienie piersią
Preparat może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować ibuprofenu w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Jest mało prawdopodobne, aby ibuprofen przyjmowany przez matkę w dawkach zalecanych w leczeniu bólu i gorączki, wpływał niekorzystnie na niemowlę.
Działania niepożądane
Często: wysypki, w tym plamisto-grudkowe; zmniejszenie łaknienia. Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności, bóle w nadbrzuszu, bóle kurczowe w jamie brzusznej, dyskomfort w nadbrzuszu, zgaga; ból głowy; mroczki, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, zaburzenia widzenia barwnego; pokrzywka, świąd, łysienie; zespół objawów z bólami brzucha, gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami; suchość błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; zawroty głowy, bezsenność lub senność, pobudzenie, nerwowość i uczucie zmęczenia. Bardzo rzadko: smoliste stolce, krwiste wymioty, wrzodziejące zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna; szumy uszne, zaburzenia słuchu; azotemia, krwiomocz, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zmniejszenie klirensu kreatyniny, wielomocz, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, zwiększenie stężenia sodu w surowicy; zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia wskaźników morfologii krwi; rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Może wystąpić choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja, krwawienie z przewodu pokarmowego, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Podczas stosowania leków z grupy NLPZ w dużych dawkach odnotowano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
Uwagi
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów, u których występują: toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej; choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna); nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenie czynności serca w wywiadzie; zaburzenie czynności nerek; zaburzenie czynności wątroby. W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu; należy unikać stosowania w dużych dawkach (2400 mg/dobę).
Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn oraz na sprawność psychofizyczną.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Produkty zawierające tę samą substancję czynną
- Axoprofen
- Axoprofen Forte tabletki
- Axoprofen Forte zawiesina
- Babyfen
- Dolgit
- Dolgit Gel
- Ibufen
- Ibufen Baby
- Ibufen dla dzieci Forte
- Ibufen Junior
- Ibufen mini Junior
- Ibum Comfort Minicaps
- Ibum dla dzieci
- Ibum Express Forte
- Ibum Femina
- Ibum Forte kapsułki
- Ibum Forte zawiesina
- Ibum Forte Pure
- Ibum Sprint
- Ibum Supermax
- Ibumax
- Ibumax Forte
- Ibunid dla dzieci Forte
- Ibupar
- Ibupar forte
- Ibuprex
- Ibuprex Max
- Ibuprofen Aflofarm
- Ibuprofen Apteo Med tabletki
- Ibuprofen Apteo Med żel
- Ibuprofen B. Braun
- Ibuprofen Dr. Max kapsułki
- Ibuprofen Dr. Max tabletki
- Ibuprofen Forte Apteo Med
- Ibuprofen Forte DOZ
- Ibuprofen Hasco
- Ibuprom
- Ibuprom dla Dzieci Forte
- Ibuprom Effect żel
- Ibuprom Max
- Ibuprom Max Rapid
- Ibuprom Max Sprint
- Ibuprom Rapid
- Ibuprom RR Max
- Ibuprom Sport spray
- Ibuprom Sprint
- Ibuprom Ultramax
- Iburapid
- Ibutact
- Inflanor
- Inflanor Max
- Kidofen max
- Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max
- Metafen Ibuprofen
- Metafen Ibuprofen Caps
- Metafen żel Forte
- MIG
- MIG dla dzieci Forte
- Nurofen
- Nurofen dla dzieci czopki
- Nurofen dla dzieci Forte
- Nurofen dla dzieci Junior
- Nurofen Express Caps
- Nurofen Express Forte
- Nurofen Express Forte Tabs
- Nurofen Forte
- Nurofen Mięśnie i Stawy plastry
- Nurofen Mięśnie i Stawy żel
- Nurofen Mięśnie i Stawy Forte
- Pedea