Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuprofen Aflofarm (Ibuprofen, Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuprofen Aflofarm (OTC) tabletki drażowane 200 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,15 Cena 100% (zł): 5,15 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuprofen Aflofarm (OTC) tabletki drażowane 400 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,00 Cena 100% (zł): 9,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibuprofen Aflofarm

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

CO ZAWIERA IBUPROFEN AFLOFARM

1 tabletka drażowana Ibuprofen Aflofarm zawiera 200 mg lub 400 mg ibuprofenu. Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSUJE SIĘ IBUPROFEN AFLOFARM

Bóle o umiarkowanym lub słabym nasileniu: bóle zębów, bóle stawów, bóle mięśni, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy (w tym bóle migrenowe).
Bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu.
Stany gorączkowe różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez porozumienia z lekarzem nie należy przyjmować leku Ibuprofen Aflofarm dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki, dłużej niż 2 dni w przypadku przeziębienia lub grypy. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Ibuprofen Aflofarm 200 mg
Dawka początkowa to 1 do 2 tabletek Ibuprofen Aflofarm 200 mg, następnie w razie potrzeby od 1 do 2 tabletek Ibuprofen Aflofarm 200 mg co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek w ciągu doby.
Ibuprofen Aflofarm 400 mg
1 tabletka Ibuprofen Aflofarm 400 mg co 4 godziny. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki w ciągu doby.
Dzieci
Leku Ibuprofen Aflofarm nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest wymagana modyfikacja dawki leku Ibuprofen Aflofarm u osób w podeszłym wieku.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować po posiłkach. Tabletki należy popić wodą.

KIEDY IBUPROFEN AFLOFARM NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku Ibuprofen Aflofarm nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku u osób, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wystąpiła duszność, napady astmy, pokrzywka lub katar lub jeśli kiedykolwiek wystąpiła perforacja ściany żołądka lub jelita, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leku Ibuprofen Aflofarm nie należy stosować u pacjentów: z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, ciężką niewydolnością serca, ze skazą krwotoczną oraz u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2. Leku Ibuprofen Aflofarm nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli po upływie 5 dni w przypadku bólu, 3 dni w przypadku gorączki lub 2 dni w przypadku przeziębienia lub grypy objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprofen Aflofarm należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują: niektóre choroby skóry (układowy toczeń rumieniowaty lub mieszana choroba tkanki łącznej); choroby żołądka i (lub) jelit (np.: przewlekłe zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna), choroby odbytu i odbytnicy; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; astmę oskrzelową lub alergię występującą aktualnie lub w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy  angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, antybiotyków chinolonowych, metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, zydowudyny.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Leku Ibuprofen Aflofarm nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Podczas pierwszych sześciu miesięcy ciąży nie należy stosować leku. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Przerwanie karmienia nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu, w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Niezbyt często mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, niestrawność, ból głowy, pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie śluzówki żołądka, zawroty głowy, bezsenność, zmęczenie, pobudzenie, drażliwość, szumy uszne, obrzęki. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np.: choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie śluzówki jamy ustnej, nasilenie objawów zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), ciężkie reakcje nadwrażliwości, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli.
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, poważnych reakcji skórnych (wysypka skórna, zmiany w śluzówkach) lub innych objawów alergii, należy przerwać stosowanie leku Ibuprofen Aflofarm i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, wymioty, bóle głowy, szumy uszne, dezorientację. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Ibuprofen Aflofarm nie ma wpływu lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli wystąpi senność, zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdu ani obsługiwać maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych